Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ach co to był za ślub! Leszczyński ślub stulecia! [ZDJĘCIA]

UG Czerwionka-Leszczyny, AK
Sesja do „Kalendarza gminnych legend i opowieści” w Czerwionce-Leszczynach.
Sesja do „Kalendarza gminnych legend i opowieści” w Czerwionce-Leszczynach. UG Czerwionka-Leszczyny
Ach co to był za ślub! Zakończone zostały sesje fotograficzne do „Kalendarza gminnych legend i opowieści” w Czerwionce-Leszczynach. Tym razem, na finał, organizatorki zaprosiły na „leszczyński ślub stulecia”!

Ach co to był za ślub! Leszczyński ślub stulecia!

„Niedziela 30 stycznia 1910 roku była dla mieszkańców Leszczyn dniem ekscytującym. Plotkowano na ten temat na potęgę i w chałupach, i w co lepszych domach. I chociaż zwyczajowo chodziło się na śluby jak na przedstawienie, na ten wybierało się rekordowo wiele osób. Niektórzy może nie dowierzali czy do niego w ogóle dojdzie. I w sąsiednich dworach emocjonowano się niezwykłym wyborem leszczyńskiej dziedziczki. Pani Ernestyna, wdowa po Konradzie Bartelcie, właścicielu dóbr rycerskich w Leszczynach, jako 69-letnia kobieta olśniewała jak zawsze elegancją, śladami urody i majestatyczną postawą. Narzeczony, 33-letni Oscar von der Tann rwał oczy młodością i urodą. Twarzy był ponoć urodziwej, o jasnej „pańskiej” cerze i regularnych rysach. Kobiety zebrane w kościele przestały się dziwić szaleństwu podstarzałej dziedziczki...” (Aleksandra Ostroch “Śląsk romantyczny”).

Pod leszczyńskim zameczkiem odbyła się stylizowana sesja ślubna z 1910 roku. Para młoda i wszyscy goście z dbałością o najdrobniejsze detale wcielili się w role. Kompletowano i przygotowywano stroje, akcesoria, rekwizyty z epoki, zadbano nawet o sztuczny śnieg, który nadał scence zimowej aury.

Teraz zdjęcia czekają na oprawę graficzną i kalendarz ma trafić do druku.

Sięganie do śląskich legend i opowieści cenią także nauczyciele i metodycy nauczania. Kalendarz stał się także inspiracją do dalszych działań:

Śląskie legendy są skarbnicą wiedzy o naszej historii, języku i obyczajach. Są obecne w podstawie programowej szkoły od lat. Dzięki legendom dzieci mogą wykazać się kreatywnością i talentami. Poznanie legendy daje szansę na połączenie nauki i zabawy, tworzy także poczucie silniejszego związku ze swoim miastem, gminą, regionem" - mówi Małgorzata Pyszny, metodyk nauczania i nauczyciel języka polskiego. "Wspaniałą wartość dydaktyczną dla nauczycieli stanowią działania Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach, czyli powstający z inicjatywy gminy kalendarz. We współpracy z Urzędem planuję zorganizować konferencję dla nauczycieli, nie tylko z terenu naszej gminy, ale całego regionu. Kalendarz stanowi wspaniałą pomoc dydaktyczną i więcej osób będzie chciało go poznać. Będziemy mówić nie tylko o zdjęciach, ale przede wszystkim o legendach i o możliwości ich wykorzystania poprzez projekty, filmy, konkursy czy zabawy twórcze z uczniami - dodaje Pyszny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto