Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskid Mały. Czy powstanie gigantyczny ośrodek narciarski? [ PETYCJA ]

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Beskid Mały. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot opublikowała swoje stanowisko ws. projektu zmiany Studium gminy Andrychów.

Beskid Mały - czy powstanie gigantyczny ośrodek narciarski?

6 lutego br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Rafał Rostecki, były wicewojewoda Małopolski, uzgodnił projekt zmiany Studium gminy Andrychów. Projekt dopuszcza realizację inwestycji narciarskich na ponad 300 ha Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Madohora i obszaru Natura 2000 Beskid Mały, na siedliskach chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Fakt uzgodnienia przez RDOŚ projektu Studium jest skandalem:

- RDOŚ zaprzeczył swojemu stanowisku z 10 stycznia br., w którym odmówił uzgodnienia Studium,

- uzgodnione Studium nie eliminuje możliwość wystąpienia negatywnych oddziaływań planowanych przedsięwzięć związanych z budową ośrodka narciarskiego na środowisko i jego elementy objęte ochroną, w tym na obszar Natura 2000 Beskid Mały,

- narusza „Koncepcję polityki przestrzennej zagospodarowania kraju”, w której nie dopuszcza się utraty istotnych i cennych elementów środowiska przyrodniczego,

- jego zapisy stoją w sprzeczności z zasadami obowiązującymi na terenie parku krajobrazowego Beskidu Małego i zagrażają przyrodzie rezerwatu Madohora.

W pierwszej wersji Studium, którego uzgodnienia w styczniu br. odmówił RDOŚ zaplanowano zainwestowanie narciarskie na 370 ha terenów leśnych. W uzgodnionej wersji organ zgodził się na zmianę funkcji na narciarską na ok. 300 ha terenów leśnych, nie przeprowadzając rzetelnej analizy i nie eliminując negatywnego wpływu na przyrodę Beskidu Małego.

Na uwagę zasługuje tempo w jakim uzgodniono Studium. Od mementu ponownego przekazania dokumentacji przez gminę Andrychów do wydania decyzji przez RDOŚ minęło zaledwie 5 dni roboczych. Tak krótki czas analizy dokumentów planistycznych wpłynął na rażąco niską wartość merytoryczną uzgodnienia, dla którego najpoważniejszym zarzutem jest brak wykluczenia znaczącego negatywnego wpływu na przyrodę Beskidu Małego.

Symptomatyczny jest fakt, że postępowanie w sprawie naprawy zniszczeń przyrodniczych dokonanych przez nielegalną rozbudowę ośrodka w 2009 r. przez właściciela na Czarnym Groniu prowadzone jest bezskutecznie przez RDOŚ do dziś, natomiast pozytywną decyzję pod kolejne plany tego inwestora dotyczące zagospodarowania narciarskiego Beskidu Małego wydaje się w 5 dni.

Przeczytaj całe oświadczenie Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot...

Uzgodnienie RDOŚ daje zielone światło do ogromnej ingerencji w 300 ha parku krajobrazowego i ich przekształcenia w obszary inwestycyjne. Nagła zmiana decyzji przez RDOŚ jest niezrozumiała, a brak jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia tej decyzji jest skandalem. Rafał Rostecki, pełniąc funkcję dyrektora małopolskiej RDOŚ, ponosi pełną odpowiedzialność za dopuszczenie do zniszczenia tego miejsca - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Mieszkańcy regionu zagrożonego inwestycjami i miłośnicy tego miejsca zainicjowali społeczną kampanię Chrońmy Beskid Mały [https://www.facebook.com/CHRONMYBESKIDMALY]

Na profilu kampanii można podpisać petycję opowiadającą się za ochroną tego cennego przyrodniczo miejsca.

Popierasz sprawę - podpisz petycję!

od red.

Czytaj więcej o planach budowy olbrzymiego ośrodka narciarskiego w Beskidzie Małym - KLIKNIJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto