18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna szkoła w Chacie u Niedzwiedzia została otwarta. Oj, działo się, działo [ZDJĘCIA]

JAK
Fot. Materiały Prasowe
Starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk i prezes Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Mostach k. Jabłonkowa Andrzej Niedoba otwarli dawną szkołę w „Chacie u Niedźwiedzia” w Enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle.

- Z satysfakcją dokonujemy dziś otwarcia kolejnej części Enklawy Budownictwa Drewnianego, przywracając budynkowi jego pierwotną funkcję, ale już w muzealnym znaczeniu. Powinniśmy również pamiętać, iż stara wiślańska szkoła z XIX wieku to także sama w sobie spora i widoczna cząstka lokalnej tradycji – zaznaczył starosta Nogowczyk.

W szkole odbyła się pierwsza lekcja „Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory” połączona z pokazem i nauką dawnych sposobów pisania.

Tym samym rozpoczęty został cykl spotkań kulturalnych w ramach projektu ”Żywe lekcje tradycji - zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego Górali Śląskich na pograniczu polsko - czeskim”, który będzie realizowany w Enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle w 2014 r.

Ponadto w ramach pierwszego spotkania w enklawie odbyły się warsztaty haftu i przędzenia wełny oraz prelekcja dotycząca tradycyjnego pożywienia górali śląskich „Na polu, na ławie, za stołem” prowadzona przez Małgorzatę Kiereś, szefową Muzeum Beskidzkiego wraz Anną i Władysławem Procnerami z Istebnej Połom.

Wystąpiła również Orkiestra Dęta z Wisły pod kierownictwem Henryka Itnera – powróciły więc dawne dźwięki trąbek, puzonu, tenoru, klarnetu i bębna. Po południu spotkanie z tradycją i kulturą górali śląskich uświetnił, nawiązujący do źródeł muzyki ludowej nie tylko Beskidu Śląskiego, ale całych Karpat, występ Kapeli Wałasi z Istebnej.

- Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu w najbliższą sobotę 2 sierpnia br. od godz. 11.00 do 15.00 będzie można uczestniczyć w kolejnej żywej lekcji tradycji. Tym razem w enklawie zaplanowano m.in. występ Kapeli Ochodzita z Koniakowa, prelekcję „Folusz – miejsce folowania sukna i jego zastosowanie w kulturze górali śląskich, warsztaty obróbki wełny owczej, prezentację i degustację tradycyjnych potraw góralskich oraz oczywiście lekcje w starej szkole - poinformowała Katarzyna Raszka, rzeczniczka cieszyńskiego starostwa. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto