Pożar kościoła na Stecówce w Istebnej. Z płomieniami walczyły 23 zastępy PSP i OSP. Kościół spłonął niemal w całości. Obecnie na miejscu jest jednostka OSP dozorująca pogorzelisko. Nikt nie ucierpiał w pożarze

Pożar kościoła na Stecówce w Istebnej - relacje świadków, mieszkańców, komentarze sympatyków tego miejsca

Pożar w kościele na Stecówce wybuchł w środku nocy 3 grudnia. - Włączył się alarm. Kościół był podłączony do alarmu przeciwpożarowego i antywłamaniowego na plebani. Najpierw sprawdziłem sytuację na plebani, czy się ktoś włamał. Było wszystko w porządku, więc zacząłem patrzeć przez okna. Ostatnie okno wychodzi na stronę kościoła. Zobaczyłem wielki płomień od strony wejścia. Zadzwoniłem na 112. Zanim przyjechała straż przyszedłem z sąsiadem, panem Kukuczką, zobaczyć, co się da uratować. Paliło się od wejścia głównego. Potężny płomień. Udało się uratować, to co znajdowało się w zakrystii. Z pomocą przyszli też inni parafianie. Dołączyli też strażacy. Z racji wielkiego zadymienia nie dało się ratować wyposażenia wnętrza. W maskach strażacy wynosili wszystkie stroje, księgi liturgiczne, ze środka nic nie udało się uratować - mówi ksiądz Grzegorz Kotarba, proboszcz parafii na Stecówce.

Pomagał mu Henryk Kukuczka. - Były straże, przyszli sąsiedzi. Ogień i płomienie były niesamowite, do góry na kilkadziesiąt metrów. Udało się wynieść parę rzeczy z zakrystii. Gdy tu przybiegłem, środek był nienaruszony, ale to są minuty, paliło się drewno. Żywioł zrobił swoje. Straż pożarna była szybko, ale już nie dało się tego ratować. Przeżyłem już wiele, ale takiego pożaru jeszcze nie. Paliło się jak pochodnia, była niesamowita siła ognia. Jak będzie zgodą, jeszcze dziś zaczniemy sprzątać i myśleć o odbudowie. Jesteśmy wstanie odbudować identyczny kościół. Taka jest wola, potrzeba decyzji. Powiedzą słowo, a robimy ino się kurzy. Ręce mamy gotowe do pracy. Kościół tutaj będzie. Nie myślę, by mogło być inaczej - przyznaje najbliższy sąsiad plebani.

Na miejsce pożaru przyjechał także były proboszcz parafii na Stecówce. - To wielka tragedia i smutek dla wszystkich parafian. To był piękny kościółek, perełka architektury góralskiej. Nie ma jej już. Mam nadzieję, mimo że nie ma mnie tu w tej chwili, że uda się go odbudować. Przyjechałem z potrzeby serca, by być tutaj, pomodlić się za miejscową wspólnotę parafialną i zobaczyć miejsce tragedii - wyznaje ksiądz Jerzy Matoga, proboszcz parafii w Bielsku-Białej w Wapienicy.

Wraz z wnętrzem kościoła spłonęły też cenne rzeźby i obrazy. - To smutne, że takie bogactwo kulturowe, nie mówiąc o świątyni duchowej, w pięknym zakątku Istebnej, zmieniło się w zgliszcza. Nic nie zostało po tym pożarze. Dla nas mieszkańców jest to wielka strata, wszyscy to przeżywamy. Osobiście znałam rzeźbiarza, Józefa Bocka z Mlaskawki, który pięknie wyposażył wnętrze. Jego rzeźba była z najwyższej półki, precyzyjna, piękna. Kościółek był istebniański, miał niepowtarzalny klimat. Główny obraz Matki Boskiej Fatimskiej namalował nasz artysta Jan Wałach. To była wielka skarbnica kultury, poza wielkim wymiarem duchowym - zauważa Elżbieta Legierska-Niewiadomska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

- Mieszkańcy na pewno się zmobilizują, by odbudować kościół. Aspekt duchowy jest bardzo ważny. Dla ludzi kościół to centrum duchowe. Ten duch, wnętrze historyczne, będzie trudniejsze do odbudowania. Twórczość tych artystów, którzy już nie żyją, może patrzą teraz z góry, z pewnością będzie bardzo trudne do odtworzenia. To nie jest kwestia miesięcy, a pewno lat, pokoleń - mówi Jacek Kohut z Istebnej.

Stratę odczuwają mieszkańcy, ale miejsce to doceniali także turyści. - To miejsce ważne turystycznie, w niedzielę na mszy świętej o godzinie 11 było więcej turystów niż mieszkańców. Bardzo chwalili ten kościół - przyznaje Henryk Haratyk i dodaje: - Będzie mobilizacja, by to miejsce odbudować. To jest Kościół Matki Boskiej Fatimskiej, czuwania odbywały się od maja do października, w nocy z 12 na 13 dzień każdego miesiąca i odpusty w pierwszą niedzielę po 13-tym. Mieszkańcy wspomogą księdza w odbudowie. Ta tragedia to szok dla niego, dla nas, dla wszystkich.Pożar kościoła na Stecówce w Istebnej wstrząsnął mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego. - Przejeżdżałem tam, jak każdego ranka i coś mi nie pasowało. Zorientowałem się, że brakuje wieży i dopiero zauważyłem pogorzelisko. Aż odebrało mi mowę, tak jest mi żal. Myślę, że u wielu ludzi Kościółek ten budził sentyment: to nie tylko pierwsze komunie święte, te wszystkie chrzty, śluby, nawet ludzi z odległych stron, ze względu na niepowtarzalny klimat tego miejsca. A ileż niedzielnych spacerów, zarówno na msze, jak i turystycznie... Widziałem w nocy jadące straże, ale nie sądziłem, że pali się akurat Kościółek - przyznaje z żalem Jakub Kuc z Wisły, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej.

Do zdarzenia doszło we wtorek 3 grudnia o godz. 1:21 w nocy, na Stecówce w miejscowości Istebna.

116 ratowników, w sumie 23 jednostki PSP i OSP walczyły z ogniem, który trawił drewniany kościół z lat 50 XX w, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. - Całkowicie spłonęło wnętrze kościoła, zostały tylko ściany zewnętrzne. Ognień pochłonął między innymi ołtarz, ławy, organy, księgi liturgiczne, instalację elektryczną - wymienia st. kpt. Jerzy Lazar, zastępca Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie.

O pożarze poinformował ksiądz. Zadziałał system przeciwpożarowy. Zgłoszenie przyjęto o godz. 1.20. - Pierwsza jednostka OSP, która była najbliżej miejsca zdarzenia, dotarła na miejsce 16 minut później. W sumie pożar gasiły 23 zastępy OSP i PSP. Strażacy mieli utrudniony dojazd do pożaru z uwagi na warunki pogodowe panujące na Stecówce. W pierwszej kolejności nasze działania polegały na podaniu środka gaśniczego w natarciu. Ostatnie działania to prace rozbiórkowe. Akcja zakończyła się ok. 7.20 - wyjaśnia st. kpt. Jerzy Lazar.

Ks. Grzegorz Kotarba w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podkreślił, że elektryczność w świątyni była wyłączona. "Mam nadzieję, że to nie było podpalenie. Sprawę bada policja".

Obecnie na miejscu znajduje się jednostka OSP dozorująca pogorzelisko. Trwa ustalanie przyczyn pożaru, w chwili obecnej nie da się ustalić jednoznacznie, skąd pochodziło źródło ognia. Proboszcz parafii nie jest wstanie na ten moment oszacować w pełni strat poniesionych w pożarze.

W pożarze nikt nie ucierpiał.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Pożar kościoła na Stecówce w Istebnej

Jest to górska kaplica na obszarze parafii pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej, wzniesiona w latach 1957-1958 przez miejscowych cieśli. Poświęcono ją 12 stycznia 1958. W 1959 dobudowano wieżę i zakrystię. Kościołem parafialny jest od 29 stycznia 1981.

W 2011 r. nakręcono tu scenę ślubu w filmie „Och, Karol 2”.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jesicca (gość)

Przez 20 lat chodziłam do tego kościoła a kolejne 20 byłam z dala od niego ,ale łza kręci mi się w oku i ściska mi serce -wspomnienia z dzieciństwa wracają
Minęło już trochę czasu a i wciąż jest bardzo ciężko ,gdy myślę o tym

mcz (gość)

Wielka strata. Jeździłam tam na rekolekcje. Miejsce wprost idealne do przemyśleń. Moim marzeniem było wziąć tam ślub. I po marzeniu...

AK (gość)

Brałam tam ślub dwa lata temu... szok i żal.. żal... żal... ogromny smutek... mam nadzieję, że zostanie odbudowany... w sercu jest i we wspomnieniach zostanie taki sprzed lat... z dzieciństwa... i z dnia ślubu... piękny

wodnik (gość)

Jakoś śledczy wyjątkowo szybko po wstępnych oględzinach wykluczyli udział osób trzecich w tym zdarzeniu

cfg6 (gość)

...komuś zależało na tym, żeby się wypalił..przeszkadzał komuś..ciekawe co tam zostanie wybudowane ?..może następny hotel Gołębiowski ? ...

ortografia (gość)

No proszę, ktoś jednak czyta komentarze. Proponuję poprawić jeszcze "ale to są minuty, paliło się drewno drewno".

Q.Q (gość) (BINGO !)

Nawet ateista potrafi dostrzec piękno i urok zabytkowego kościółka w górach. Gdyby istnieli tacy "wojujący ateiści" to byliby bardziej godni politowania i potępienia niż skrajni islamiści. Więc daruj sobie taki komentarz, bo świadczy on przede wszystkim o Twoim poziomie.