Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Cieszynie: samochody znikną z płyty

Łukasz Klimaniec
Poznajecie? To cieszyński Rynek w latach 60. ub. stulecia. Wówczas parkowanie na centralnym placu miejskim było czymś normalnym. Dziś auta można zostawiać na skrawku rynku przed Domem Narodowym. To się zmieni po ukończeniu kanalizacji
Poznajecie? To cieszyński Rynek w latach 60. ub. stulecia. Wówczas parkowanie na centralnym placu miejskim było czymś normalnym. Dziś auta można zostawiać na skrawku rynku przed Domem Narodowym. To się zmieni po ukończeniu kanalizacji cieszyn.pl/starycieszyn
Tu już pewne - gdy zakończy się budowa kanalizacji nad Olzą parking w centrum miasta, na płycie Rynku, zostanie zlikwidowany. Rynek w Cieszynie będzie bez samochodów.

Wyznaczenie nowych miejsc postojowych na cieszyńskim Rynku przed dwoma laty wywołało lawinę komentarzy i sporo kontrowersji.

- Główny plac miejski powinien być dla ludzi, a nie dla samochodów - komentowali mieszkańcy zwracając uwagę, że dostęp do starówek zamyka się nie tylko w dużych i historycznie znanych miastach, jak Kraków czy Wiedeń, ale i małych miasteczkach.

Wówczas władze Cieszyna tłumaczyły, że parkingi na rynku zostały urządzone w odpowiedzi na sugestie mieszkańców, którzy są klientami znajdujących się przy rynku instytucji jak np. poczta czy ratusz. Na skrawku płyty rynku wydzielono miejsca parkingowe dla 11 samochodów.

Nie był to zresztą pierwszy taki pomysł. W latach 50. i 60. ub. stulecia na cieszyńskim rynku parkowały syrenki, warszawy, a nawet autobusy. Na początku XX wieku przez płytę ówczesnego placu Demla, jak nazywał się rynek, przejeżdżały tramwaje i stacjonowały powozy dorożkarskie.
Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek zdaje sobie sprawę, że temat dotyczący parkingu na Rynku jest wciąż gorący i budzi dyskusję wśród cieszyniaków.

- Podczas spotkań z mieszkańcami zawsze podkreślałem, że organizacja miejsc parkingowych u zbiegu ulic Matejki i Menniczej jest wyjściem w stronę lokalnych przedsiębiorców, restauratorów i instytucji mających swoje siedziby w tym rejonie - zaznacza burmistrz Szczurek. - Podkreślałem też, że jeśli to rozwiązanie nie znajdzie akceptacji lokalnej społeczności, to parking ten, tak jak pierwotnie zakładaliśmy, będzie stanowić czasowe rozwiązanie na czas remontu kanalizacji w centrum miasta - dodaje.

Klamka zapadła po analizie ankiet, jakie przeprowadzono w związku z konsultacjami społecznymi dotyczącymi koncepcji rewitalizacji Rynku. W nich mieszkańcy wskazali, że lepiej zamknąć rynek dla samochodów.
- Podjąłem decyzję, że po zakończeniu inwestycji przebudowy kanalizacji tymczasowy parking na Rynku zostanie zlikwidowany - mówi burmistrz.

W ostatnim czasie powstały nowe miejsca do parkowania wzdłuż ul Korfantego. Przygotowywana jest też budowa parkingu przy ul. Menniczej (na wysokości teatru). Nowe miejsca powstaną też przy realizacji węzła przesiadkowego na ul. Hajduka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto