18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wrześniu po raz pierwszy zostanie zorganizowany dzień dawcy

Paweł Szałankiewicz
arc
24 września w Siemianowicach zostanie zorganizowany "Dzień dawcy szpiku kostnego". W ten dzień będzie można oddać do badania swoją krew i zarejestrować się w ogólnopolskiej bazie dawców szpiku. Już teraz warto zarezerwować sobie czas.

Pomysł zorganizowania akcji wyszedł od siemianowickiego radnego Rafała Piecha. - Tak naprawdę pomysł pojawił się po spotkaniu z moją kuzynką Barbarą Robok, której ten temat jest szczególnie bliski. Wytłumaczyła mi dokładnie, na czym to wszystko polega oraz jak mało jest w Polsce dawców szpiku kostnego - opowiada Piech.

W Polsce rejestr dawców zawiera około 200 tysięcy osób. Dla porównania w Niemczech jest ich około 4 milionów. - Pod tym względem jesteśmy ubodzy w porównaniu do innych krajów europejskich. Materiał potrzebny nam do przeszczepu pochodzi w 80 procentach z zagranicy, a powinien pochodzić z Polski - uważa Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który na ten dzień przygotuje specjalny ambulans do pobierania krwi.

Dlaczego tak mało Polaków decyduje się na oddanie swojego szpiku kostnego? Ze strachu. Powszechnie uważa się, że jest to zabieg nie dość że bolesny, to może jeszcze wyrządzić nieodwracalne szkody w organizmie.

- A tak naprawdę jest to bezpieczny zabieg, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia dawcy, a komuś może uratować życie. Poza tym po około dwóch tygodniach następuje pełna regeneracja organizmu - wyjaśnia Kyrcz-Krzemień.

Procedura oddania szpiku kostnego nie jest skomplikowana i może się odbyć na dwa sposoby. Najczęściej komórki pobierane są z krwi obwodowej poprzez nakłucie żyły odłokciowej. Szpik może być również pobrany przez nakłucie kości biodrowej. Aby zostać dawcą szpiku wystarczy oddać kilka mililitrów krwi, która następnie poddawana jest szczegółowym badaniom. Potencjalny dawca zostaje potem wpisany do ogólnoświatowego rejestru dawców szpiku. Najczęściej dawcami zostają osoby młode. - Są największymi entuzjastami takich akcji co widzieliśmy na przykładzie Przystanku Woodstock, gdzie tylko w ciągu jednego dnia deklarację o zostaniu dawcy podpisało około 100 osób - mówi Kyrcz-Krzemień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto