Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceburmistrz Cieszyna laureatem "Inki"

JVL
Materiał Prasowy
Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura poinformował, że jego zastępca Bogdan Ścibut został laureatem nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Nagroda "Inki" przyznawana jest przez Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie oraz Kapitułę Honorową Nagrody. Ustanowiono ją dla osób jak i instytucji, które szczególnie przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach j konspiracji antykomunistycznej, które nie są jednak zawodowo lub statutowo związanymi z "Żołnierzami Wyklętymi". Wiceburmistrz Bogdan Ścibut Cieszyna został laureatem tej nagrody, "Inki".

Nagroda nosi nazwę pseudonimu Danuty Siedzikównej. Urodziła się ona we wsi Guszczewina k. Narewki, pow. Bielsk Podlaski. Jej ojciec Wacław Siedzik został aresztowany przez NKWD w 1940 r i wywieziony na Syberię do tamtejszych kopalni złota. W 1941 r. po wybuchy wojny pomiędzy Rzeszą a Związkiem Radzieckim został zwolniony z obozu. Wstąpił do armii tworzonej na wschodzie przez gen. Andersa. Kierując się wraz z armią Andersa na zachód znalazł się w Teheranie, gdzie pełnił funkcję komendanta obozu dla polskich uchodźców cywilnych. Zmarł prze końcem wojny.

Matka "Inki" była działaczką niepodległościową działająca w polskim podziemiu. Eugenia Siedzik została aresztowana przez Niemców w 1942 roku. W trakcie prowadzone przez Niemców śledztwa Siedzik była okrutnie torturowana. W 1943 r. została przez narodowych socjalistów rozstrzelana.

Danuta Siedzikówna wstąpiła w szeregi Armii Krajowej w w grudniu 1943 r. i przyjęła pseudonim „Inka". Siedzikówna pełniła funkcję łączniczki; przeszła ogólne przeszkolenie wojskowe i ukończyła kursy sanitarne. W lipcu 1944 r. teren powiatu Bielsk Podlaski został zajęty przez Armię Sowiecką. Odziały AK działające na terenie powatu atakowały Niemców wspomagając Rosjan w ramach akcji "Burza". Żołnierze polskiego podziemia byli przez komunistów rozbrajani i wywożeni w głąb ZSRR. NKWD aresztowawszy wszystkie osoby podejrzane o działalność konspiracyjną. Inka również została aresztowana w maju 19445 r. W trakcie przewożenia aresztowanych, konwój, w którym znajdowała się Inka został odbity przez partyzantów. Ince udało się zbiec do lasu, potem trafiła do oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pracownicy UB poszukując polskich żołnierzy działających w podziemiu aresztowali siostrę"Inki". Siostra została później zwolniona. "Inka trafiła później do 1 szwadronu Brygady działającym na terenie Borów Tucholskich. 13 lipca 1946 r. Inka wysłana została po zakup leków i opatrunków dla oddziału do Gdańska. Została tam aresztowana przez oddział SB. Pomimo tego, że Inka pełniła w oddziale zadania ograniczające się do prac sanitariuszki, została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Prezydent KRN Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W trakcie wykonania wyroku 28 sierpnia 1946 w Gdańsku „Inka” miała zaledwie 18 lat.

Wręczenie Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” nastąpi podczas organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart Koncertu Galowego “W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, dnia 28 lutego o godz. 19.00 w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto