MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Bunkry" przy Walczaka w Gorzowie jednak nie są zabytkiem? Deweloper: „Z budowy bloku nie rezygnujemy”

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Deweloper kupił byłą leżakownię kilka lat temu. Latem 2021 zaczął porządkować teren, ale wniosek o wpis do rejestru zabytków wstrzymał prace.
Deweloper kupił byłą leżakownię kilka lat temu. Latem 2021 zaczął porządkować teren, ale wniosek o wpis do rejestru zabytków wstrzymał prace. Jarosław Miłkowski
Czy była leżakownia browaru Ehrenberga jest zabytkiem? Tak twierdzi lubuski konserwator zabytków, ale minister kultury właśnie nakazał ponownie rozpatrzyć jego decyzję.

Wraca temat byłej leżakowni browaru Ehrenberga, która jest przy dolnym odcinku ul. Walczaka (na skraju parku Siemiradzkiego), a którą część mieszkańców potocznie nazywa „bunkrami”. Leżakownia powstała w połowie XIX wieku. Po 1945, gdy browar spłonął, piwnice były przez pewien czas składowiskiem warzyw. Od kilku dziesięcioleci obiekt niczemu i nikomu jednak nie służy. W latach 90. miasto sprzedało leżakownię w prywatne ręce, a od kilku lat, po zmianie właściciela, należy ona do spółki TML-Investbau, która chce w tym miejscu postawić pięciokondygnacyjny blok. Na taką możliwość zgodził się poprzedni prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak, za jego rządów obiekt został skreślony z gminnej ewidencji zabytków.

Leżakownia zabytkiem czy nie?

Na początku lata 2021, gdy developer zaczął porządkować teren – ma bowiem zgodę na rozbiórkę XIX-wiecznych obiektów - odezwało się Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Warta”. Zwróciło ono uwagę, że część leżakowni jest rozbierana i wniosło o wpisanie jej do rejestru zabytków. Taką też decyzję w maju 2023 wydał Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Uznał on, że obiekt posiada wartości historyczne, artystyczne i naukowe. Konserwator zwrócił uwagę na „bardzo wysoką jakość konstrukcji murowanej z zastosowaniem rzadkiego rozwiązania konstrukcyjnego o stosunkowo dużej rozpiętości sklepień”.

Od decyzji odwołał się deweloper. Jego zdaniem leżakownia nie jest bowiem zabytkiem, bo obiekt po pożarze w 1945 utracił bowiem wszelkie wartości z przeszłości. Nowy właściciel zwracał też uwagę na wykreślenie leżakowni z gminnej ewidencji zabytków.

Pod koniec zeszłego tygodnia minister kultury i dziedzictwa narodowego ją jednak uchylił.

„Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie dokonał oceny leżakowni pod kątem występowania wartości właściwych dla obiektów techniki. W pierwszej kolejności winien zbadać, czy jest to obiekt kompletny, a zatem, czy jego istnienie w zachowanej formule dokumentuje m.in. rozwój techniki związanej z browarnictwem oraz czy funkcja i przeznaczenie tego obiektu w aktualnym stanie zachowania są czytelne. Wartości zabytkowe odnoszą się jedynie do struktury budowlanej i nie uzasadniają objęcia leżakowni ochroną prawną jako zabytku techniki” – czytamy w decyzji ministra.

Sprawę cofnął on do ponownego rozpatrzenia przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ile czasu będzie potrzeba na ponowną decyzję konserwatora zabytków?
- Jeśli nie będzie to wymagało dodatkowej analizy na terenie leżakowni, to decyzja może zapaść jeszcze w maju – mówił nam w poniedziałek Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Blok z siłownią na ostatnim piętrze

Z decyzji ministra kultury zadowolony jest developer.
- Gdy kupowaliśmy ten obiekt nie był on zabytkiem, więc cieszy nas, że minister kultury ma wątpliwości, czy leżakownię można uznać za zabytek – mówił nam z kolei Tomasz Kozakiewicz, wspólnik TML-Investbau. - Z budowy w tym miejscu nie rezygnujemy. Tak jak trzy lata temu ustaliliśmy z prezydentem Gorzowa, leżakownię wkomponujemy w nasz projekt. Gdy tylko będzie ostateczna decyzja, nasz projektant ruszy z pracami. Na samej górze budynku chcielibyśmy zrobić przeszkloną siłownię dla mieszkańców – dodaje przedsiębiorca budowlany. W Gorzowie należy do niego także remontowana właśnie kamienica u zbiegu ul. Dąbrowskiego i 30 Stycznia. - Ona powinna być gotowa do jesieni przyszłego roku – mówi.

Czytaj również:
Osunęła się skarpa nad „bunkrami”. Porównaliśmy, co zmieniło się przez trzy lata

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto