Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowe połączenie S52 z drogami w Grodźcu Śląskim. Minister Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycji

JAK
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uzgodnił dzisiaj Program inwestycji dla zadania obejmującego budowę połączenia drogi ekspresowej S52 z drogą powiatową DP4418S w gminie Jasienica.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uzgodnił dzisiaj Program inwestycji dla zadania obejmującego budowę połączenia drogi ekspresowej S52 z drogą powiatową DP4418S w gminie Jasienica. Ministerstwo Infrastruktury
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał dzisiaj 24 lipca Program Inwestycji umożliwiający realizację połączenia istniejącego układu dróg w Grodźcu Śląskim w gminie Jasienica z drogą ekspresową S52. Inwestycja pozwoli na lepsze skomunikowanie miejscowości położonych w sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu oraz na odciążenie węzła w Jasienicy, który powodu lokalnych uwarunkowań nie zapewnia oczekiwanej przepustowości.

- Zależy nam na tym, aby infrastruktura transportowa w naszym kraju była bezpieczna, wygodna i wysokoprzepustowa. W tym celu budujemy nowe trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast, modernizujemy istniejące drogi. Dodatkowo zwiększamy nośność dróg i likwidujemy „wąskie gardła”, które powodują ograniczenie przepustowości układu komunikacyjnego. Budowa nowego zjazdu z jedni północnej S52 w gminie Jasienica jest właśnie takim działaniem, dzięki inwestycji znaczącej poprawie ulegną warunki jazdy w tym rejonie — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Węzeł usprawni zjazd z drogi ekspresowej S52

Dzięki realizacji tej inwestycji powstanie nowy węzeł zapewniający pełną komunikację obu stron S52. Pozwoli to na rozładowanie dużego natężenia ruchu na węźle Jasienica, na którym obecnie średni dobowy ruch wynosi ponad 41 tys. pojazdów na dobę. Tak duży ruch powoduje okresowe zatory oraz ustawianie się kolejki pojazdów na zjedzie z drogi ekspresowej. Budowa zjazdu odciąży również istniejący układ dróg lokalnych, gdzie wąskie ulice oraz zwarta zabudowa powodują okresowe spiętrzenia ruchu. W ramach inwestycji planuje się także budowę urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w celu ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją oświetlenia drogowego oraz ochrony środowiska naturalnego.

– To kolejna bardzo ważna dla regionu inwestycja drogowa. Powstanie nowego węzła zapewniającego pełną komunikację obu stron S52 będzie korzystne nie tylko dla kierowców, ale także dla mieszkańców gminy Jasienica, której drogi lokalne są obecnie bardzo obciążone ruchem – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Puda, zwracając uwagę, że ta inwestycja pokazuje także, iż rząd PiS dba również o lokalne społeczności.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed nie ukrywał, że to wyjątkowy dzień nie tylko dla mieszkańców regionu, ale przede wszystkim okolicznych miejscowości. Podkreślał, że nowy węzeł przyczyni się do większego rozwoju gminy Jasienica oraz powiatów bielskiego i cieszyńskiego.

Poseł PiS Przemysław Drabek stwierdził z kolei, że inwestycja pokazuje, iż rząd PiS realizuje to, co przez wiele lat było w sferze obietnic.

- To historyczny moment dla gminy Jasienicy, ale także gmin Brenna i Skoczów - cieszył się wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. Zwracał uwagę, że w godzinach szczytu zjechanie z drogi ekspresowej jest koszmarem, tworzą się korki. Dlatego tak ważna jest budowa tego węzła, bo dzięki niemu uda się rozładować korki.

Co i kiedy zostanie zrobione?

Inwestycja zlokalizowana będzie w Grodźcu Śl. w rejonie przejścia górą nad S52 drogi powiatowej, która łączy się po stronie południowej z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 1. Dalej po północnej stronie z układem dróg lokalnych, stanowiącym m.in. dojazd do dworca PKP. Dawny przebieg DK1 to obecnie ciąg drogi wojewódzkiej nr 944 biegnącej od Bielska-Białej do węzła Krasna w ciągu S52 przed Cieszynem.

Jak poinformował katowicki Oddział GDDKiA, w ramach inwestycji wybudowany zostanie pas wyłączenia i włączenia o długości około 700 m, a także łącznica wyjazdowa i wjazdowa o długości okqoło 250 m. Ponadto powstanie oświetlenie drogowe na odcinku 1,5 km zasilane energią odnawialną wraz z magazynem energii.

Przygotowanie inwestycji w formule Buduj zaplanowano na lata 2024-2025, a jej realizację w 2026 i 2027 roku. Inwestycja jest przewidziana do finansowania ze środków budżetowych państwa, będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Marek Niełacny, p.o. dyrektora katowickiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad zapewnił dzisiaj, że inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z harmonogramem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto