Bracia Szeja udanie zadebiutowali w nowej kategorii w Rajdzie Czech

AJD
Udany debiut braci Szeja w nowym samochodzie
Udany debiut braci Szeja w nowym samochodzie Inf. pras.
Jarek i Marcin Szeja – pochodzący z Ustronia aktualni Rajdowi Mistrzowie Czech w grupie N – mają za sobą udany debiut w nowym samochodzie. W zakończonym dziś Rajdzie Valasska, załoga GK Forge Metkom Rally Team po raz pierwszy w karierze startowała Fordem Fiestą R5.

W mocno obsadzonej inauguracyjnej rundzie Mistrzostw Czech, Polacy uplasowali się na 7. pozycji. Dzięki temu wynikowi Jarek i Marcin zapisali na swoje konto pierwsze w tym sezonie punkty do klasyfikacji czeskiego czempionatu. Łącznie w Rajdzie Valasska załoga z Ustronia zdobyła 18 punktów – 9 za 7. miejsce w klasyfikacji zawodów, 5 za wyniki pierwszego etapu rajdu i 4 za rezultat wywalczony w drugim etapie imprezy.

- Zrealizowaliśmy nasz najważniejszy cel na ten rajd. Przejechaliśmy wszystkie odcinki specjalne, osiągnęliśmy metę i to w całkiem niezłym tempie. Z tego możemy być zadowoleni. Cieszę się także z tego, ile się dowiedzieliśmy i jak wiele materiału do dalszej nauki zebraliśmy na tutejszych odcinkach. Różnica między samochodami, którymi ścigaliśmy się w poprzednich sezonach, a Fiestą R5 jest ogromna - mówi Jarosław Szeja, kierowca rajdowy z Ustronia.

Po przesiadce z Subaru Impreza do znacznie bardziej zaawansowanego samochodu klasy R5, bracia Szejowie z kilometra na kilometr coraz lepiej poznawali możliwości nowego auta. Polska załoga od samego początku zawodów wypracowała równe tempo. To pozwoliło im nie tylko ukończyć wszystkie 12 wymagających odcinków specjalnych, lecz także nawiązać skuteczną walkę z wieloma czeskimi zawodnikami, którzy lepiej znają miejscowe trasy, a dodatkowo przejechali samochodami R5 znacznie więcej kilometrów niż Jarek i Marcin.

W zawodach triumfował duet Kopecky/Dresler. Załoga fabrycznego zespołu Skody o ponad minutę pokonała siedmiokrotnego mistrza Czech – Vaclava Pecha, pilotowanego przez Petra Uhela. Kierowca z Pilzna odzyskał drugą lokatę rzutem na taśmę – na ostatnim odcinku specjalnym. Podium uzupełniła załoga Černý/Černohorský, która do Pecha straciła zaledwie sekundę. Rajd Valasska ukończyło 49 z 77 załóg, które w sobotę ruszyły do rywalizacji w zawodach.

Kolejną rundą Mistrzostw Czech i jednocześnie następnym startem Jarka i Marcina Szejów będzie rozgrywany na południe od Pilzna Rajd Sumava Klatovy (21-22 kwietnia).