18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Muzeum Śląska Cieszyńskiego będzie prezentować swoje eksponaty w internecie.

WIK
WIK
Już wkrótce najciekawsze eksponaty Muzeum Śląska Cieszyńskiego zobaczymy na monitorze domowego komputera. Wchodząc na stronę internetową placówki będziemy też mogli zajrzeć do sal wystawienniczych, a nawet muzealnych magazynów.

Do tej pory w interencie można było przeglądać zbiory Książnicy Cieszyńskiej. Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest drugą placówką kultury, która zdecydowała się na taki krok. Wszystko dzięki realizowanemu właśnie unijnemu programowi "Muzeum otwarte na świat". Ma on na celu digitalizację muzealnych eksponatów, a realizowany jest we współpracy z Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie, które dysponuje potrzebnym, specjalistycznym sprzętem.
- W ramach tego przedsięwzięcia stworzymy specjalny program umożliwiający wirtualne zwiedzanie nie tylko naszej ekspozycji stałej, ale i magazynów - zapowiada Marian Dembiniok.
Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego dodaje, że projekt realizowany jest z myślą o osobach, które z różnych przyczyn nie są w stanie osobiście zawitać w progi placówki. - Wirtualne zwiedzanie da jednak wszystkim pasjonatom naszej historii sposobność poznania naszych kolekcji - stwierdza.
W październiku, dodatkowo wielką metamorfozę przejdzie stała ekspozycja nadolziańskiego muzeum "Na skrzyżowaniu dziejów i kultur". W najbliższych dniach wystawa będzie "odświeżona", a niektóre eksponaty wymienione. - Na nowo pomalujemy sale, mamy też pieniądze na wymianę oświetlenia na energooszczędne oraz zakup wielkoformatowego telewizora, na którym będzie wyświetlany archiwalny film z okresu tuż po pierwszej wojnie światowej - tłumaczy M. Dembiniok.
Muzeum otrzymało na tę inwestycję pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym funduszom konserwację przejdzie mapa Śląska Cieszyńskiego Jonasa Nigriniego z 1724 roku oraz plan Cieszyna przedstawiający miasto przed pożarem z toku 1789.
- Po konserwacji będziemy mogli je mogli zaprezentować zwiedzającym - mówi Dembiniok i dodaje, że salę, która obecnie prezentuje cieszyński przemysł z przełomu XIX i XX wieku, muzealnicy zamierzają dedykować Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego. Wydarzenia z lat 1918-1920 mają bowiem duże znaczenie dla zrozumienia dnia dzisiejszego naszego regionu.
- Nasza ekspozycja kończy się teraz na roku 1918. Chcemy ją jednak wydłużyć o okres międzywojenny i przypomnieć, że Cieszyn był wówczas miastem wielojęzycznym i wielonarodowym, a wśród wybitnych cieszynian tamtego okresu byli Polacy, Niemcy i Żydzi. O tym właśnie chcemy opowiedzieć - tłumaczy dyrektor.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto