Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Najcenniejsze cieszyńskie monety ukryto w szkatułce. Co się z nią stało?

WIK
WIK
Cieszyńskie zbiory muzealne przetrwały wojnę w dobrym stanie. Ogromną stratę odniosły tuż przed wybuchem walk

Najcenniejsze, srebrne cieszyńskie monety zostały wówczas zebrane w szkatułce, która wraz z innymi eksponatami miała być ewakuowana do Wieliczki i tam zdeponowana na czas wojny. Niestety szkatułka do Wieliczki nie dotarła i ślad po niej zaginął. - Liczyliśmy, że może została zamurowana albo ukryta w piwnicach pod parkiem. Szukaliśmy zbioru specjalistyczną aparaturą, ale niczego nie wykryliśmy - wspomina Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Muzealnik przyznaje, że zaginięcie średniowiecznych talarów cieszyńskich to jedna z najboleśniejszych strat, natomiast szansa na ich odnalezienie jest dziś minimalna. - Zaginięcie tej kolekcji "czujemy" do dziś, ponieważ najbardziej wartościowe monety, jakie znajdują się w naszych zbiorach, to przeważnie kopie, a nie oryginały - stwierdza Dembiniok.
To jednak nie jedyna strata, jaką w XX wieku poniosły nadolziańskie zbiory. Przed wojną przy rynku działał sklep z wyrobami żelaznymi. Jego właściciel Bruno Konczakowski zasłynął jednak jako wybitny kolekcjoner i znawca starej broni. Jego zbiory były popularne w całej Polsce, a podziwiał je sam prezydent Ignacy Mościcki. Kolekcja militariów przetrwała niemiecką okupację, ostatecznie jednak także uległa podziałowi.- Dzisiaj w Cieszynie prezentujemy jedynie jej skromną część - stwierdza Dembiniok.
Przed wojną Konczakowski wydzielił ze swego zbioru broń pozaeuropejską i w maju 1938 r. przekazał ją Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Sobie cieszynianin pozostawił liczącą około 400 egzemplarzy kolekcję broni europejskiej Po śmierci Konczakowskiego w 1959 r. jego syn Fryderyk częściowo darował, a częściowo sprzedał zasadniczą część zbioru ojca polskiemu państwu. Ostatecznie zachowane cieszyńskie militaria trafiły do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto