Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Uczniowie Gimnazjum nr 1 mają do dyspozycji obserwatorium astronomiczne.

Witold Kożdoń
WIK
Na dachu cieszyńskiego Gimnazjum nr 1 zamontowana jest rozsuwana kopuła. Zbudowana z poliestru i stali, ma trzy metry średnicy i obraca się. Wewnątrz kryje szkolne obserwatorium astronomiczne. Dzisiaj goszczą w nim głównie uczniowie szkolnego kółka fizyczno-astronomicznego. Nowa podstawa programowa usunęła bowiem z programu gimnazjum elementy astronomii.

Przygoda cieszyńskiego gimnazjum z astronomią zaczęła się w 2001 roku, kiedy to szkoła przystąpiła do projektu "Wioska wszechświata, czyli bliżej planet, gwiazd i mgławic". - Złożyliśmy dokumenty w Warszawie i wygraliśmy - mówi Dariusz Niemiec, dyrektor szkoły.
Projekt miał na celu tworzenie miejsc, w których młodzież mogłaby w sposób atrakcyjny spędzać wolny czas. - Nasz pomysł się spodobał i otrzymaliśmy dotację. Byliśmy pierwszą szkołą w kraju, która zyskała własne obserwatorium astronomiczne - wspomina dyrektor.
Kopuła obserwatorium pojawiła się na budynku przy ulicy Michejdy dwa lata później. W jej wnętrzu stoi Galiloskop. - To luneta zbudowana na wzór tej, przez którą Galileusz oglądał księżyce Jowisza. Mamy też teleskop Newtona. Bardzo dobrze widać przez niego na przykład kratery naszego księżyca - mówi Paweł Burzawa, nauczyciel fizyki.
Zaznacza jednak, że Cieszyn nie jest dobrym miejscem do obserwacji nieba. - Raz, że pochmurne niebo często uniemożliwia obserwacje, a dwa, nasza kopuła znajduje się w centrum miasta, tymczasem miejska łuna mocno ogranicza ilość widocznych na nieboskłonie obiektów - tłumaczy.
Dlatego uczniowie śledzą także gwiazdy w internecie. W sieci od dawna istnieją specjalne multimedialne planetaria. Wystarczy wpisać położenie Cieszyna, podać godzinę i można łatwo zidentyfikować obiekty, które widać na niebie nad Olzą.
- Nasi uczniowie "na żywo" obserwowali już jednak Jowisza i jego księżyce. Młodzież była zaskoczona, że widok nie przypominał zdjęć z podręcznika czy telewizji - śmieje się Burzawa i dodaje, że szkoła zamierza kupić jeszcze lepszy sprzęt. - Potrzebny jest nam bowiem taki teleskop, który uwieczni obserwacje uczniów na zdjęciach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto