Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra Żar

[email protected]
Góra Żar (761 m n.p.m.), na której zboczach i u podnóża znajduje się Międzybrodzie Żywieckie (gmina Czernichów), leży w paśmie Beskidu Małego i jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczną częścią tego makroregionu.

Od wielu lat góra Żar stanowi wielką atrakcję dla przyjeżdżających w Beskidy turystów, przyciągając ich nie swoją wysokością (jest ona jedną z niższych gór w regionie), lecz niepowtarzalnymi widokami i usytuowanymi na niej i w jej wnętrzu obiektami.
Ze szczytu góry, od strony południowej, wschodniej i zachodniej, można cieszyć się przepiękną panoramą Beskidu Małego. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza, na kierunku południowo-wschodnim można dostrzec zarysy najwyższych gór w Polsce - Tatr. Na północ rozpościera się widok na Śląsk, gdzie z daleka ujrzeć można charakterystyczne, dla tego regionu Polski szyby wydobywcze kopalni węgla.

Jednak największą uwagę przyciąga ogromny zbiornik wodny, stanowiący integralną część wodnej elektrowni szczytowo-pompowej, której główne podzespoły znajdują się we wnętrzu góry. Do serca elektrowni prowadzi sztolnia, mająca swój początek u podnóża zachodniego stoku Żaru.

Góra Żar jest również miejscem sportu i rekreacji. Jej wierzchołek jest pasem startowym dla lotniarzy i paralotniarzy, którzy ze względu na bardzo dogodne warunki do latania w tym rejonie bardzo upodobali sobie to miejsce. Południowy stok służy jako trasa narciarska, wzdłuż której kursuje kolejka torowo-linowa. Na długości górnej części trasy rozciągnięty jest wyciąg orczykowy.

Osoby preferujące bardziej pasywną formę rekreacji, tzn. podziwianie widoków niekoniecznie z ptasiej perspektywy, znajdą chwile wytchnienia w miłej, gościnnej atmosferze w usytuowanych obok zbiornika restauracjach i kafejkach.

Na górę można dostać się różnymi sposobami. Pierwszym z nich jest wyjazd kolejką torowo-linową, której dolna stacja znajduje się tuż obok szkoły szybowcowej. Inna możliwość to piesza wędrówka, zajmująca przy spokojnym marszu nie więcej niż godzinę. Istnieje również 6 kilometrowa droga asfaltowa, prowadząca na sam szczyt góry. Ze względów ekologicznych korzystać z niej mogą jednak tylko osoby ze specjalnym zezwoleniem, które po złożeniu wniosku z umotywowaniem potrzeby wyjazdu (np. dojazd do posesji, miejsca pracy, itp.), można otrzymać w Urzędzie Gminy Czernichów.

Popularność, jaką góra od wielu już lat cieszy się wśród turystów, pozwala na stwierdzenie, że Żar jest jednym z tych miejsc, do których każdy zawsze chętnie powraca - nie tylko myślami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto