18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Istebna: Zespół Regionalny Istebna otrzymał prestiżową nagrodę imienia Oskara Kolberga.

WIK
mat. zespołu istebna
Zespół Regionalny "Istebna" gościł w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie. W stolicy górale z Trójwsi Beskidzkiej odebrali nagrodę im. Oskara Kolberga, będącą najbardziej prestiżowym polskim wyróżnieniem w dziedzinie kultury.

Jakby tego miało oficjalnie został zaprezentowany album traktujący o historii zespołu.
- Wyjazd do stolicy był dla nas wielkim zaszczytem. Nagrodę wręczył nam sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski - mówi Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna" i dodaje, że do Warszawy wyjechały także osoby dawniej związane z zespołem - Ponieważ nagrodę przyznano nam za całokształt działalności, starsi członkowie zespołu wspólnie z nami wystąpili na zamku - stwierdza.
Górale zaprezentowali się w tzw. Sali Wielkiej, w której niegdyś polscy monarchowie urządzali huczne bale. - Gdy zabrzmiała tam pieśń "Szumi jawor, szumi" u niejednego z nas pojawiły się łzy w oczach - przyznaje Papierzyński.
W tym roku "Istebna" świętuje jubileusz 110-lecia istnienia. Beskidzki zespół jest najstarszą folklorystyczną grupą w Polsce, dlatego by zachować swój dorobek, górale wydali monografię zespołu. Jej promocja odbyła się przed tygodniem. Na spotkanie przyszło 170 osób. Impreza miała charakter rodzinny i wspomnieniowy.
- Zaprezentowana książka to pierwsza tak obszerna publikacją na temat "Istebnej".Opisane są w niej wszystkie najważniejsze momenty w historii zespołu. Wcześniej ukazywały się o nas niewielkie folderki. Teraz jednak chcieliśmy jak najszerzej opisać zwłaszcza najdawniejsze dzieje zespołu, te początku XX wieku, czy z lat międzywojennych - tłumaczy Papierzyński.
Autorką tekstu książki jest Małgorzata Kiereś. Podczas pracy nad monografią znana etnograf dotarła do archiwów, w których spoczywają najdawniejsze dokumenty. - Rozmawialiśmy również z najstarszymi członkami zespołu. W rezultacie udało nam się bardzo szeroko i skrupulatnie opisać naszą 110-letnią historię. Naprawdę niewiele zespołów posiada takie opracowania - cieszy się Papierzyński.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto