Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśne kościoły przyciągają tłumy wiernych

WIK
Leśne kościoły to miejsca położone w beskidzkich lasach, w których w czasach kontrreformacji ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa. Dzięki ustnym przekazom do dziś zachowała się pamięć o dziewięciu takich miejscach. Najbardziej znane z nich to "Kamień" na Równicy w Ustroniu.

Na zboczach tej góry znajduje się drewniany krzyż i kamień ołtarzowy, na którym wyryto słowa: "Miejsce, na którym stoisz, ziemią świętą jest". Co roku, w święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, przypadające w katolickie Boże Ciało, "przy kamieniu" odbyła się nabożeństwo, w którym tym razem wzięło udział około 1500 osób. Kolejne leśne nabożeństwo obędzie się już w najbliższą niedzielę na zboczu Goduli w Czechach. Z kolei 1 lipca ewangelicy będą się modlili na "Spowiedzisku" w Lesznej u podnóża Małej Czantorii.
Leśne nabożeństwa odprawiane są na pamiątkę ciężkich dla protestantów lat kontrreformacji. W 1654 r. z polecenia cesarza Ferdynanda III odebrano ewangelikom na Śląsku Cieszyńskim wszystkie kościoły. Pozbawieni świątyń luteranie korzystali z posługi wędrownych kaznodziejów, którzy przybywali potajemnie do Księstwa Cieszyńskiego głównie ze Słowacji, ale też z Dolnego Śląska i Królestwa Polskiego. Nabożeństwa odprawiano w odludnych miejscach, głównie w górach. Było tych miejsc wiele, często je także zmieniano dla uniknięcia represji.
Dziś najlepiej znany jest "Kamień" na Równicy w Ustroniu. Już w 1928 r. miejsce to zostało wpisane do rejestru zabytków. Mniej znane są leśny kościół na "Szymkowie" w Wiśle Bukowej oraz "Do wiary" w Ostrem. Popularnym miejscem jest za to stół ołtarzowy "Jana" w Bielsku-Białej. To jedyny kościół leśny leżący nie wysoko w górach, ale na południowych peryferiach miasta, w sąsiedztwie bielskich Błoni, obok szlaku turystycznego do schroniska "Stefanka" na Koziej Górze.
Ciekawą historię ma również "Spowiedzisko" znajdujące się u podnóża Małej Czantorii, przy leśnej drodze z Lesznej Górnej do Nydku w Czechach. Dawniej tryskało tam źródełko, w którym najprawdopodobniej chrzczono dzieci. Dziś w jego miejscu znajduje się studnia.
Na uwagę zasługuje też odkryty w Jaworzu leśny kościół na stromym stoku Wysokiego. Niektórzy jaworzanie wiedzieli o jego istnieniu, więc z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jaworza przeszukano wskazywany obszar. Po oczyszczeniu terenu odsłonięty został amfiteatr o 13 stopniach wyłożonych kamieniami, który mógł pomieścić 500 osób. Do miejsca wytyczono dwa szlaki turystyczne. Stanęła tam także tablica informacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto