Na zboczach tej góry znajduje się drewniany krzyż i kamień ołtarzowy, na którym wyryto słowa: "Miejsce, na którym stoisz, ziemią świętą jest". Co roku, w święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, przypadające w katolickie Boże Ciało, "przy kamieniu" odbyła się nabożeństwo, w którym tym razem wzięło udział około 1500 osób. Kolejne leśne nabożeństwo obędzie się już w najbliższą niedzielę na zboczu Goduli w Czechach. Z kolei 1 lipca ewangelicy będą się modlili na "Spowiedzisku" w Lesznej u podnóża Małej Czantorii.
Leśne nabożeństwa odprawiane są na pamiątkę ciężkich dla protestantów lat kontrreformacji. W 1654 r. z polecenia cesarza Ferdynanda III odebrano ewangelikom na Śląsku Cieszyńskim wszystkie kościoły. Pozbawieni świątyń luteranie korzystali z posługi wędrownych kaznodziejów, którzy przybywali potajemnie do Księstwa Cieszyńskiego głównie ze Słowacji, ale też z Dolnego Śląska i Królestwa Polskiego. Nabożeństwa odprawiano w odludnych miejscach, głównie w górach. Było tych miejsc wiele, często je także zmieniano dla uniknięcia represji.
Dziś najlepiej znany jest "Kamień" na Równicy w Ustroniu. Już w 1928 r. miejsce to zostało wpisane do rejestru zabytków. Mniej znane są leśny kościół na "Szymkowie" w Wiśle Bukowej oraz "Do wiary" w Ostrem. Popularnym miejscem jest za to stół ołtarzowy "Jana" w Bielsku-Białej. To jedyny kościół leśny leżący nie wysoko w górach, ale na południowych peryferiach miasta, w sąsiedztwie bielskich Błoni, obok szlaku turystycznego do schroniska "Stefanka" na Koziej Górze.
Ciekawą historię ma również "Spowiedzisko" znajdujące się u podnóża Małej Czantorii, przy leśnej drodze z Lesznej Górnej do Nydku w Czechach. Dawniej tryskało tam źródełko, w którym najprawdopodobniej chrzczono dzieci. Dziś w jego miejscu znajduje się studnia.
Na uwagę zasługuje też odkryty w Jaworzu leśny kościół na stromym stoku Wysokiego. Niektórzy jaworzanie wiedzieli o jego istnieniu, więc z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jaworza przeszukano wskazywany obszar. Po oczyszczeniu terenu odsłonięty został amfiteatr o 13 stopniach wyłożonych kamieniami, który mógł pomieścić 500 osób. Do miejsca wytyczono dwa szlaki turystyczne. Stanęła tam także tablica informacyjna.
Zielone Targi w Złotowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?