Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie na Szlaku Zabytków Techniki!

Łukasz Klimaniec
Karol Franek liczy, żer dzięki temu Cieszyn odwiedzi więcej turystów, którzy będą chcieli zwiedzić Muzeum Drukarstwa.
Karol Franek liczy, żer dzięki temu Cieszyn odwiedzi więcej turystów, którzy będą chcieli zwiedzić Muzeum Drukarstwa. Łukasz Klimaniec.
Spośród 26 obiektów, które chciały znaleźć się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego tylko sześć znalazło uznanie. Wśród nich cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, które posiada unikatowe zbiory i jest perełką nie tylko Śląska Cieszyńskiego.

Bardzo się z tego cieszymy, bo staraliśmy się o to od kilku lat – nie ukrywa Karol Franek, pomysłodawca i założyciel muzeum. – To dla nas wielka mobilizacja. Jesteśmy jedynym przedstawicielem Cieszyna na tym szlaku, więc to dla nas wielka rzecz. Ale zdajemy sobie sprawę, że musimy dołożyć wszelkich starań, by zdać egzamin – przyznaje Karol Franek.


Aby znaleźć się na szlaku placówka musiała spełnić kilka warunków. M.in. posiadać trwałość finansowania, wartość historyczną, dostosować obiekt do obsługi ruchu turystycznego (wprowadzono codzienne dyżury od poniedziałku do piątku), a przede wszystkim dostępność i unikalny charakter.
To ostatnie kryterium cieszyńskie Muzeum spełnia z nawiązką. Pasjonatom z Cieszyna udało się zachować bowiem typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, a także maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Wszystkie, nawet te najstarsze maszyny, nadal są sprawne i działają. „Nie znajdziesz tu nieboszczyków pod ścianą”- w tak oryginalny sposób zachęcają do odwiedzenia muzeum jego prowadzący na stronie internetowej, poświęconej działalności placówki.


Zwiedzający cieszyńskie Muzeum (zawsze z przewodnikiem) jest świadkiem powstawania druku archaiczną metodą typograficzną. Oprócz lekcji historycznych placówka proponuje warsztaty graficzne, gdzie uczestnik własnoręcznie wykonuje formę, z której po wydrukowaniu uzyskuje odbitkę.
Obok cieszyńskiego Muzeum na Szlaku Zabytków Techniki znalazły się także Wieża Wyciągowa Szybu Prezydent w Chorzowie, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła w Zawierciu i Elektrociepłownia Szombierki z Bytomia. Z dotychczasowej listy zostały wyłączone dworzec PKP w Rudzie Śląskiej, którego postępująca dewastacja niekorzystnie wpływa na wizerunek produktu oraz zakład „Porcelana Śląska” w Katowicach, który jest niedostępnego dla turystów z powodu upadłości.


Szlak Zabytków Techniki liczy obecnie 36 obiektów zlokalizowanych na terenie Śląska i związanych z różnymi gałęziami przemysłu. Dzięki różnorodności i unikalności poszczególnych propozycji stanowi oryginalny produkt turystyczny nie tylko w skali krajowej, ale i europejskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto