18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narty, taniec i muzyka, czyli w gminie Rajcza rusza Rajd Chłopski

ŁUG
W sobotni, a także niedzielny wieczór na scenie Centrum Kultury w Rajczy występować będą zespoły z Polski oraz Słowacji.
W sobotni, a także niedzielny wieczór na scenie Centrum Kultury w Rajczy występować będą zespoły z Polski oraz Słowacji. ARC
Trwają ostatnie przygotowania do 20. Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego, który w najbliższy weekend (27-29.01.2012 r.) przeprowadzony zostanie w Rajczy i Zwardoniu na Żywiecczyźnie, a także na terenie dwóch sąsiednich gmin słowackich - Skalite oraz Oszczadnica.

 Warto przyjechać do Rajczy oraz Zwardonia, bo takiego Rajdu nie znojdziecie nika, co by były narty, toniec i muzyka!

– Zgłoszenia od narciarzy biegowych ciągle napływają. Dlatego też zdecydowaliśmy się wydłużyć terminy zgłoszeń – mówi Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.


Biegacze mogą się zatem zgłaszać nawet w dniu, w którym rozgrywane będą biegi. Biegi na dystansach 3 km dla dzieci do 15 lat i 5 km dla amatorów odbędą się w sobotnie południe (28 stycznia) w Rycerce Górnej Kolonii. Zapisy do nich prowadzone będą od godz. 13.00 do 14.15 w biurze zawodów w budynku boiska Orlik w Rajczy.


Natomiast uczestnicy Międzynarodowego Biegu „Beskidy Bez Granic” wystartują w niedzielę (29 stycznia) w w samo południe w Zwardoniu. Trasa będzie miała długość około 20 km i przebiegać będzie po polskim terenie, a także po słowackiej stronie granicy. Zapisy przyjmowane będą przy zwardońskim pensjonacie Beskidek od godz. 10.00 do 11.30.


Warunki na trasach są wręcz wymarzone.


– W tej chwili w Zwardoniu oraz po słowackiej stronie jest nawet do 1,5 metra śniegu, więc biegacze z pewnością nie będą mieli powodów do narzekania – przekonuje Marek Brałkowski., komandor rajdu
 


Rajd Chłopski to jednak nie tylko impreza sportowa. To również sobotnie i niedzielne występy artystyczne zespołów muzycznych z Polski i Słowacji w Centrum Kultury w Rajczy, a także sobotnie Targi Ofert Turystycznych. Szczegóły w programie poniżej.

RAMOWY PROGRAM NARCIARSKIEGO RAJDU CHŁOPSKIEGO RAJCZA 2012:

27 styczeń 2012 /piątek/

8:00 – 14:00 – Przyjmowanie drużyn rajdowych – zakwaterowanie – Biuro Rajdu – Szkoła Podstawowa w Rajczy Rynek 2 tel.( prefiks 33)864-30-24 fax.( prefiks 33) 864-34-65,e – mail: [email protected]
15:00 – 16:00 – Bieg na 2 km w ramach Drużynowego Bloku Sprawnościowego – Park w Rajczy
17:00 – Prezentacja na temat Worka Raczańskiego i Regionu Kysuce i po prezentacji
Konkurs Wiedzy Krajoznawczej – Szkoła Podstawowa w Rajczy
20:00 – Odprawa Kierowników Ekip – sala konferencyjna Urzędu Gminy w Rajczy

W ramach Rajdu Chłopskiego, w piątek (27 stycznia) odbędzie się cykl imprez pod hasłem „Młodzież z gminy Rajcza dla rajdowych gości”:


- godz. 17:00 Występ młodych gawędziarzy z gminy Rajcza, którzy rozbawią publiczność swoimi góralskimi opowieściami

- godz. 17:45 Licytacje na rzecz drużyny piłkarek ręcznych z Rajczy, grającej w Podbeskidzkiej Lidze Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt

- godz. 18:10 Eskowe Hity na czasie, czyli najbardziej aktualne piosenki obecne na krajowych i światowych listach przebojów (będziemy rozdawać firmowe smycze Radia Eska Beskidy)

- godz. 18:15 Występ zespołu „The Klappers” z Rajczy

- godz. 19:30 - 21.30 Wspólna zabawa - dyskoteka, którą poprowadzi DJ Endrew DeeJay


28 styczeń 2012 /sobota/

9:00 – Przyjmowanie gości – Urząd Gminy w Rajczy
9:30 – Zbiórka uczestników do korowodu – Park w Rajczy
10:00 – Korowód wokół centrum Rajczy – ocena prezentacji ekip gminnych
10:30 – Uroczyste otwarcie Rajdu – plac obok Centrum Kultury
11:00 – 16:00 – Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie – sala gimnastyczna Publicznego Gimnazjum w Rajczy
11:30 – 13:30 – Zimowy Piknik Turystyczny – Drużynowy Blok Sprawnościowy – Park w Rajczy
12:30 – 16:30 – Rozśpiewany Rajd Chłopski – Amfiteatr w Rajczy (gry, konkursy dla dzieci
i dorosłych, nagrody, malowanie twarzy, grochówka dla wszystkich gratis)
13:00 – 14:15 – Zapisy do biegów otwartych w biurze zawodów – budynek ORLIKA w Rajczy
14:30 – 15:30 – Bieg dzieci do lat 15-tu – 3 km – Rycerka Kolonia
15:30 – 16:00 - Ogłoszenie wyników biegów na 3 km. – Rycerka Kolonia
15:30 – 16:30 – Bieg amatorów na 5 km – Rycerka Koloni
16.30 - 17.00 - Ogłoszenie wyników biegów na 5 km. – Rycerka Kolonia

Sobota - występy zespołów (Centrum Kultury w Rajczy)

16:30 – 17:00 - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Zbójnicok” z Rycerki Górnej
17:05 – 17:20 - Kapela Spod Rachowca ze Zwardonia
17:25 – 17:35 - Dziecięcy Zespół Regionalny ze Szkoły Podstawowej z Rajczy
17:40 - 18:10 - Dziecięcy Regionalny Zespół „Rajcusie” ze Szkoły Podstawowej w Rajczy
18:20 – 19:00 - Międzywydziałowy Zespół Folkowy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie „Folkuś”
19:05 – 19:45 - Zespół Folklorystyczny „Kysucan” z Čadcy (Słowacja)
19:50 – 21:00 - Gwiazda wieczoru KABARET RAK
21:20 – 23:00 - Zespół Braci Golców z telewizyjnego show „Bitwa na głosy”

29 styczeń 2012/ niedziela /

X Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski - „Beskidy bez Granic”- dystans 20 km (pętla 5 km)

10:15 – Odjazd autobusu na Bieg „Beskidy Bez Granic” dla uczestników Rajdu – plac przy hali sportowej gimnazjum w Rajczy
10:00 – 11:30 Przyjmowanie zgłoszeń – Pensjonat „Na Beskidku”(powyżej Schroniska PTTK „Dworzec Beskidzki”) (obowiązują paszporty lub dowody osobiste)
12:00 Start: - okolice Pensjonatu „Na Beskidku”
Meta - okolice Pensjonatu „Na Beskidku”
14:00 – 14:30 Wręczenie medali i nagród dla zwycięzców Biegu Głównego – Pensjonat „Na Beskidku” (powyżej Schroniska PTTK „Dworzec Beskidzki”)

Niedziela - program drugiego Dnia Turystyki

9:00 – Msza Święta dla uczestników Rajdu w Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy
10:30 – 11:30 – Zbiórka i wyjazd ekip rajdowych z Rajczy plac przy Szkole Podstawowej do Rycerki - Koloni wraz z przewodnikiem. Autobusy odjeżdżają co 15 min. pierwszy odjazd o godz.10:30
11:30 – 12:00 – Wymarsz z Rycerki - Koloni w trasę na „Przegibek” z przewodnikiem do punktu kontrolnego, meta w Rycerkach. Organizatorzy zapewniają: transport, przewodnika i gorący posiłek.

Niedziela - zakończenie Rajdu w Centrum Kultury w Rajczy:

13:00 – 16:00 – Zabawy i gry dla rodzin – Boisko Orlik
16:00 – 19:00 – Wspólna zabawa z zespołem muzycznym
19:00 – 20:00 – Wręczenie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych dla uczestników Rajdu
20:00 – 21:30 – Gwiazda wieczoru DON VASYL i GWIAZDY PIEŚNI CYGAŃSKIEJ
21:30 – Pokaz sztucznych ogni

WYSTĘPY ZESPOŁÓW ODBYWAJĄCE SIĘ NA SALI W CENTRUM KULTURY BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ RÓWNIEŻ NA TELEBIMIE WYSTAWIONYM NA SCENIE AMFITEATRU.
PODCZAS WYSTĘPÓW W SOBOTĘ ZAPRASZAMY NA DARMOWĄ GROCHÓWKĘ SERWOWANĄ PRZEZ „RESTAURACJĘ PARKOWA” NA PLACU PRZY CENTRUM KULTURY A W NIEDZIELĘ NA DARMOWĄ KIEŁBASĘ Z RUSZTU PRZYGOTOWANĄ PRZEZ „RESTAURACJĘ MM” ORAZ DARMOWE PRZEJAŻDŻKI SANIAMI

Trochę historii...

Bo takiego Rajdu nie znojdziecie nika, co by były narty, toniec i muzyka!



Narciarski Rajd Chłopski ma już przeszło półwieczną tradycję. Pierwsza jego edycja odbyła się już w 1954 roku. Na początku rajd był imprezą o zasięgu regionalnym. Jednak z każdym rokiem coraz bardziej się rozrastała, więc w końcu zyskała miano wydarzenia ogólnopolskiego, a następnie (gdy do jej organizacji przyłączyli się Słowacy i Czesi), także międzynarodowego.



Obecnie jest to jedna z największych imprez w Polsce przeznaczonych dla amatorów narciarstwa biegowego. Przyciąga nie tylko samych sportowców, ale również mnóstwo osób interesujących się folklorem oraz twórczością górali Beskidu Żywieckiego.



Gdy w 1954 roku zdecydowano się rozegrać pierwszy rajd, nagrodami dla najlepszych zawodników za udział w imprezie, były wówczas... żywe owce. W kolejnych edycjach było to już także maszyny rolnicze. Warto wspomnieć, że centrum Rajczy odbywał się wtedy wielki jarmark, podczas którego zawodnicy ze startujących drużyn grali, tańczyli i handlowali sprzętem narciarskim. Na różnie pieczono pyszną baraninę, którą częstowano wszystkich gości. Uczestnicy narciarskiego święta wędrowali z kolei po górach z nartami na nogach, po specjalnie wyznaczonych do tego celu szlakach.



Kiedyś meta zawodów nie była jednak usytuowana w Zwardoniu tak jak obecnie, tylko w dolinie w Ujsołach. Zawsze było tam tak dużo śniegu, że nie tylko sportowcy, ale też muzykanci, tancerze, sprzedawcy, przebierańcy i organizatorzy musieli docierać w to miejsce na nartach. Na miejscu wszyscy grzali się przy wielkich ogniskach oraz jedli tradycyjną kwaśnicę, a także grochówkę.



W latach 90-tych wprowadzono Bieg Główny, który do chwili obecnej jest głównym punktem wydarzenia. W tej chwili rozgrywany jest on jako międzynarodowy bieg pod hasłem „Beskidy Bez Granic”, ponieważ startują w nim Polacy i Słowacy, a jego trasa przebiega po dwóch stronach granicy. Kiedyś uczestnicy musieli mieć przy sobie paszporty by wylegitymować się służbom granicznym. Po wejściu Polski oraz Słowacji do strefy z Schengen, przekraczanie granicy stało się dużo łatwiejsze.

Z każdą edycją coraz bardziej rozwijała się również część kulturalna. Na scenie rajdowej przybywało artystów, przy których zarówno biegacze, jak też kibicujące im ekipy doskonale się bawiły. Wprowadzono między innymi konkurs na najciekawsze motto Rajdu. Drużyny prześcigały się zatem nie tylko na trasach, ale także w utworzeniu wyjątkowego hasła. Komisja uznała, że jedno z nich szczególnie oddaje klimat całej imprezy. Brzmi ono tak: „Bo takiego Rajdu nie znojdziecie
nika, co by były narty, toniec i muzyka!”. Hasło to aktualne jest do dzisiaj.

W kolejnych latach wprowadzono nowe atrakcje, między innymi turniej gmin, podczas którego rywalizowały ze sobą sportowcy, muzycy indywidualni, zespoły folklorystyczne i kapele góralskie.



Z każdym rokiem pojawiały się nowe atrakcje. Były to między innymi interesujący oraz bardzo widowiskowy karnawałowy korowód przebierańców, wyścigi zaprzęgów konnych oraz liczne konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jedną z głównych atrakcji imprezy są też organizowane również od lat 90-tych do dzisiaj Targi Ofert Turystycznych Gmin uczestniczących w Rajdzie oraz Firm Branży Turystycznej. Ten punkt narciarskiego święta polsko - słowackiego z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przybywa nie tylko gości zainteresowanych ofertami wystawców z Beskidów, innych regionów kraju i Słowacji. Rozrastają się ale także stoiska, na których można dostać nie tylko same materiały promocyjne, gadżety i pamiątki, ale również spróbować pysznych przysmaków kuchni regionalnych różnych części Polski, Słowacji oraz lokalnych napitków na rozgrzanie w czasie zimowych chłodów.



Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski Rajcza – Zwardoń – Skalite – Oszczadnica to połączenie sportu z dużą dawką kultury regionalnej.
To więc nie tylko zażarta rywalizacja na trasie, ale też dobra zabawa przy wyśmienitej muzyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto