Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O miano Zimowej Stolicy Polski Szczyrk konkuruje z Zakopanem

Mirosław Łukaszuk
Fot. ARC
Fot. ARC
Niewielka miejscowość w dolinie potoku Żylica od lat należy do ulubionych wśród narciarzy. O miano Zimowej Stolicy Polski konkuruje z Zakopanem. W Szczyrku, do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest blisko 60 km tras narciarskich. Nartostrady podzielono na cztery kategorie, w zależności od stopnia trudności. Najtrudniejsze oznaczone są kolorem czarnym, dość trudne - czerwonym, a zielonym i niebieskim - łatwe, przeznaczone dla osób stawiających pierwsze kroki na śniegu.

Wizytówką Szczyrku jest czarna trasa z homologacją FIS, jedyna tego rodzaju w Polsce. Jest ona wyzwaniem dla narciarzy. Szczególną ostrożność należy zachować na tzw. "grzebieniu". W tym miejscu stok jest nachylony pod kątem blisko 40 stopni. Bardzo trudna jest także Bieńkula. Żeby jeździć czarnymi szlakami, trzeba być nie tylko wytrawnym i dobrym narciarzem, ale być świetnie przygotowanym kondycyjnie.

Z czerwonych nartostrad, niezwykle zdradliwa jest Kaskada oraz słynny "But". W pewnym miejscu szlak skręca bowiem o 90 stopni, a na dodatek stok w tym miejscu jest bardzo nachylony. Bardzo trudna jest także Golgota w Ośrodku Narciarskim Czyrna Solisko.

Wśród średniozaawansowanych i początkujących narciarzy lubiany jest stok Kaimówka, gdzie działa 400-metrowy wyciąg orczykowy, a także liczący ponad 100 metrów wyciąg dla początkujących i dzieci.

W Szczyrku narciarze i wszyscy turyści mają do dyspozycji kolejkę krzesełkową, najdłuższą w Beskidach. Jej pierwszym odcinkiem wyjechać można do Jaworzyny, skąd rozpoczyna się zielona trasa tzw. widokowa. Drugi odcinek wywozi aż na szczyt Skrzycznego, gdzie swój początek mają pozostałe trasy, a na chcących wypocząć czeka schronisko.

Jeśli ktoś przyjechał do Szczyrku bez sprzętu, żaden problem. Wszystko można wypożyczyć na miejscu.

Nad bezpieczeństwem narciarzy i snowboardzistów szusujących na stokach czuwają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Grupa liczy ponad 400 osób. Stacja Centralna Grupy Beskidzkiej mieści się w Szczyrku przy ulicy Dębowej 2.

Będąc w Szczyrku warto poświęcić chwilkę i zwiedzić tę urokliwą miejscowość. Powinniśmy m.in. zajrzeć do drewnianego kościółka pod wezwaniem Jakuba Starszego. Pochodzi z XVIII wieku. Świątynia wykonana jest z belek wiązanych w zrąb. Wnętrze kościoła zadziwia pięknymi barokowymi elementami. Znajduje się tu boczny ołtarz z obrazem Jana Nepomucena pochodzący z XVIII wieku. Do dzisiaj nie wiadomo skąd pochodzą bardzo cenne organy oraz cyborium - naczynie do przechowywania komunikantów.

Zobaczprognozę pogody.


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: O miano Zimowej Stolicy Polski Szczyrk konkuruje z Zakopanem - Ustroń Nasze Miasto

Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto