Rodzinne domy dziecka w Ustroniu: Jak znaleźć pracę w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce?

Materiał informacyjny SOS Wioski Dziecięce
Ciepłe, bezpieczne, otoczone miłością – tak powinno wyglądać dzieciństwo każdego dziecka. W rodzinach jednak zdarzają się kryzysy, które powodują, że najmłodsi nie mogą pozostać w swojej rodzinie biologicznej. Konieczne jest wówczas znalezienie dla nich opieki troskliwych osób dorosłych. W Polsce brakuje jednak kandydatów na Rodziców Zastępczych i Prowadzących Rodzinne Domy Dziecka. Sprawdź, jak znaleźć pracę w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Kryzys pieczy zastępczej w Polsce

W odpowiedzi na zatrważające dane, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce pilnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS oraz osób, które chciałyby prowadzić rodzinne domy dziecka na terenie Ustronia i okolic. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w 2021 roku do polskiej pieczy zastępczej z rodzin naturalnych trafiło 13 463 dzieci, czyli o ponad 2000 więcej niż w roku poprzednim. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce w minionym roku otrzymało aż 727 zgłoszeń z prośbą o przyjęcie dzieci do opieki zastępczej. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, organizacja mogła przyjąć tylko 75 dzieci.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce: Czym zajmuje się stowarzyszenie?

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce wspiera dzieci opuszczone, osierocone oraz zagrożone utratą opieki rodziców już od 39 lat. Funkcjonują cztery Wioski SOS – w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. To tam Rodzice SOS opiekują się dziećmi, które często, mimo młodego wieku, przeżyły w życiu więcej niż niejeden dorosły. Przy wsparciu specjalistów, codziennej opiece Rodziców SOS, dzieci przygotowują się do samodzielnego życia.
Stowarzyszenie prowadzi także działania profilaktyczne w ramach programu „SOS Rodzinie”. Od 2021 roku taki program jest prowadzony m.in. w gminie Brenna w okolicy Ustronia. Stowarzyszenie we współpracy z władzami samorządowymi wpiera rodziny zagrożone utratą opieki nad dzieckiem w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, by mogły zapewnić swoim dzieciom bezpieczny dom.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce: Czym zajmuje się stowarzyszenie w Ustroniu?

W Ustroniu Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce stworzyło wyjątkowe miejsce – Rodzinny Dom Czasowego Pobytu „Sindbad”. Dzieci trafiają tam w trybie interwencyjnym, gdy w ich rodzinie pojawia się kryzys uniemożliwiający pozostanie w rodzinnym domu.

- Dzięki współpracy rodziców ze specjalistami, dosyć często zdarza się, że dzieci wracają do rodzin biologicznych. Jednak gdy taki powrót nie jest możliwy, trudno jest znaleźć dla nich rodzinę zastępczą i niestety najczęściej dzieci trafiają wtedy do domów dziecka. Dlatego bardzo zależy nam na rozwijaniu pieczy rodzinnej w Ustroniu i okolicach, m.in. na tworzeniu rodzinnych domów dziecka – mówi Elżbieta Grabowska-Jabłońska, Dyrektorka Programu SOS Wiosek Dziecięcych Ustroń.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce: Rodzinne domy dziecka w Ustroniu

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce we współpracy z władzami powiatu cieszyńskiego zamierzają utworzyć rodzinne domy dziecka – miejsca, w których dzieci otoczone ciepłem i wsparciem osób dorosłych, będą mogły poczuć się jak w rodzinie. To działanie, którego celem jest rozwój pieczy rodzinnej w Polsce – zgodnie z założeniami procesu deinstytucjonalizacji.

- Bardzo byśmy chcieli, by dzieci, które po pobycie w „Sindbadzie” nie mogą wrócić do rodzin biologicznych, nie musiały trafiać do pieczy instytucjonalnej, ale mogły wychowywać się w warunkach najbardziej przypominających kochający, rodzinny dom. Dlatego pilnie szukamy osób, które chciałyby prowadzić rodzinne domy dziecka – dodaje Elżbieta Grabowska-Jabłońska.

SOS Wioski Dziecięce: Na czym polega prowadzenie rodzinnego domu dziecka?

Główne zadanie Osób Prowadzących Rodzinne Domy Dziecka to bycie rodzicem: dbanie o zdrowie, edukacje i prawidłowy rozwój, obecność w kolejnych etapach dzieciństwa czy wsparcie w codziennych czynnościach. Należy jednak pamiętać, że dzieci, które trafią do opieki zastępczej, mają za sobą trudne doświadczenia, towarzyszy im lęk. Mają problem, by zaufać dorosłym, bo doświadczyły z ich strony zaniedbania czy krzywdzenia. Właśnie ze względu na szczególne potrzeby dzieci, tak ważne jest, by opiekunowie zastępczy odbyli profesjonalne szkolenie i mogli korzystać ze stałego wsparcia specjalistów.

SOS Wioski Dziecięce: Jak wygląda rekrutacja na Prowadzącego Rodzinny Dom Dziecka?

Proces rekrutacji osób chcących prowadzić rodzinne domy dziecka składa się z kilku etapów. Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, by ustalić dalsze kroki procesu we współpracy z organizatorem pieczy zastępczej w konkretnej lokalizacji.

SOS Wioski Dziecięce: Jakie wsparcie dla Prowadzących Rodzinne Domy Dziecka?

– Prowadzącym Rodzinne Domy Dziecka stowarzyszenie oferuje m.in. wsparcie profesjonalnego zespołu psychologiczno-pedagogicznego, pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, wieloletnią współpracę – tłumaczy dr Aleksandra Granada, dyrektorka krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

SOS Wioski Dziecięce: Rodzinne domy dziecka w Ustroniu. Gdzie się zgłosić? Jakie są wymogi formalne?
Aby prowadzić rodzinny dom dziecka należy spełnić pewne wymogi formalne, m.in. musi być to osoba, która nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej i przede wszystkim jest zdolna do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Zgłoszenia mogą wysyłać kobiety i mężczyźni, małżeństwa oraz osoby niepozostające w związku małżeńskim.

Osoby zainteresowane prowadzeniem rodzinnego domu dziecka proszone są o przesłanie CV na adres e-mail: [email protected] lub poprzez formularz na stronie wioskisos.org (w zakładce „praca”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto