Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skoczów: W Skoczowie powstaje pierwsza na Śląsku Cieszyńskim drużyna futbolu amerykańskiego.

Witold Kożdoń
Nie boją się bólu, kontuzji i ciężkiej pracy. Są za to gotowi podjąć męskie wyzwanie. W Skoczowie powstaje pierwsza na Śląsku Cieszyńskim drużyna futbolu amerykańskiego.

Od miesiąca trzydziestu młodych ludzi zaczyna poznawać tajniki futbolu amerykańskiego. Spotykają się raz w tygodniu na Orliku przy ul. Góreckiej. – Pierwsze treningi mają na celu rozpoznać, czy chłopcy są fizycznie przygotowani do gry. Widać jednak, że kilkunastu z nich jest dobrym materiałem na zawodników futbolu amerykańskiego – mówi Dominik Sikora, który wraz z bratem Jackiem są pierwszymi skoczowianami, jacy występują w profesjonalnej lidze futbolu amerykańskiego.
– Początkowo graliśmy w piłkę nożną, trochę w Skoczowie, trochę w Wiślicy. Przyszedł jednak moment, że przeprowadziliśmy się na Śląsk i wtedy spróbowaliśmy sił w drużynie futbolu amerykańskiego w Będzinie – wspomina D. Sikora, który jest dzisiaj kapitanem linii defensywnej Zagłębia Steelers oraz wyróżniającym się zawodnikiem w całej pierwszej lidze.

Dobra postawa skoczowian spowodowała, że w będzińskim klubie postanowiono pozyskać nowych zawodników właśnie pod Kaplicówką. - Padł pomysł, żeby w Skoczowie utworzyć drużynę – wspomina D. Sikora. Rekrutacja do zespołu odbyła się 14 maja. Teraz, na treningach zawodnicy poznają zasady gry, uczą się ustawień poszczególnych formacji, ćwiczą podstawowe zagrania, rzuty, wykopy, chwyty. Czekają też na profesjonalny sprzęt, który w najbliższym czasie ma dotrzeć pod Kaplicówkę. Podczas zajęć nikt się nie oszczędza i pot leje się litrami.

– Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z futbolem amerykańskim, ale jest super. To sport kontaktowy. Dla facetów. Nie ma w nim miejsca na gwiazdorstwo, jest za to ostra gra. I to jest fajne – mówi Damian Siemionek. Dodaje, że do zespołu zgłosiło się kilku chłopaków z osiedlowego klubu kulturystycznego Plato. - Są wyrobieni fizycznie i to im pomaga, ale w tym sporcie siła nie wystarcza, bo liczy się także szybkość i gibkość. Na treningach trzeba się porządnie nabiegać – śmieje się skoczowianin. – Początkowo wszyscy zawodnicy najwięcej kłopotów mają z przełamaniem strachu. Muszą się nauczyć, jak przyjmować uderzenia, tak, żeby wszystko pozostawało bezpieczne – dodaje Szymon Widera, prezes Zagłębia Steelers.

Tłumaczy, że Polski Związek Futbolu Amerykańskiego działa od listopada 2004 roku. Kluby istnieją dziś we wszystkich województwach, a I liga liczy 10 zespołów. Prężnymi ośrodkami futbolu amerykańskiego są Katowice, Częstochowa, Będzin, Ruda Śląska, Gliwice, Tychy i Suszec. Drużyna futbolu amerykańskiego istnieje również w Suchej Beskidzkiej, a za naszą południową granicą także w Hawiżowie. - Trzy lata temu drużyna z Hawiżowa została wicemistrzem Czech. Teraz spadli do drugiej ligi. Mimo to, myślę że stoczylibyśmy z nimi zacięty i wyrównany mecz, bo w Czechach w futbol amerykański stoi na wysokim poziomie – mówi Sz. Widera. Skoczowskie treningi futbolu amerykańskiego odbywają się na Bajerkach raz w tygodniu, w soboty o godz. 17. Z czasem zajęcia mają być jednak organizowane dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. – Na początek chłopcy ze Skoczowa wystartują w trzeciej lidze rozgrywkowej, natomiast najlepsi będą wspomagać nasz zespół w pierwszej lidze – mówi prezes Steelersów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto