Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szusowanie w cieniu Babiej Góry

Mirosław Łukaszuk
Fot. Dziennik Zachodni
Fot. Dziennik Zachodni
Zawoja to niewielka miejscowość malowniczo położona u stóp Babiej Góry. Od lat trzydziestych XX wieku chętnie odwiedzana jest przez turystów. Po ośrodkach tatrzańskich i karkonoskich dysponuje największymi w Polsce terenami górskimi. Posiada bogatą bazę noclegową, gastronomiczną i handlową. Łatwo do niej dojechać zarówno ze Śląska, jak i z Krakowa.

Do tej pory Zawoja nie była wykorzystana narciarsko. Miłośnicy „białego szaleństwa” chętniej wybierali Korbielów czy Szczyrk. To się jednak zmieniło. Przed dwoma laty na Mosornym Groniu (1045 m n. p. m.) powstał nowoczesny ośrodek turystyczno – narciarski. Narciarze mają do dyspozycji cztereoosobowy wyciąg krzesełkowy o długości blisko 1400 m, wywożący w ciągu godziny 2400 osób. Obok urządzono dość stromą i szeroką trasę. Ma licencję FIS, dzięki czemu na Mosornym Groniu mogą się odbywać krajowe i międzynarodowe zawody narciarskie. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.

Przy dolnej i górnej stacji znajdują się stylowe budynki, w których mieszczą się hotel, restauracje, sklepik i dyżurka GOPR. Działa tu także profesjonalna szkoła narciarska, zapewniająca pełny serwis. Hotel posiada 10 przestronnych pokoi 2-, 3- i 4–osobowych oraz apartament. Każdy pokój jest z łazienką, ma telefon, TV-SAT, minibar i bezprzewodowy dostęp do internetu (Wi-Fi).

Ośrodek jest czynny przez cały rok. Ze szczytu góry Mosorny Groń rozpościera się przepiękny widok na masyw Babiej Góry, Policy, Jałowca, a dalej - na Beskid Żywiecki, Makowski i Tatry. Obok szczytu przebiega szlak turystyczny wiodący w masyw Policy i na Babią Górę.
Właściciele ośrodka bardzo dbają o jakość trasy. Każdego dnia między 14.45 a 16.00 zatrzymują kolejkę i ratrakami poprawiają nawierzchnię. Po tym zabiegu od 16.00 do 22.00, a nawet dłużej można szusować nie martwiąc się o muldy czy wyboje.

Zawoja to nie tylko Mosorny Groń. W Czartoży czynne będą cztery wyciągi orczykowe o długości od 150 do 410 metrów, a na Wierzchówce – 300-metrowy.

Na terenie miejscowości i na pobliskich stokach można uprawiać nie tylko narciarstwo alpejskie. Znajdą coś dla siebie także miłośnicy narciarstwa ski–turowego i biegowego. Wyznaczono tu trzy szlaki narciarskie – czarny: Zawoja Lajkonik – Rybna – Sulowa Cyrhel – Górny Płaj (5,3 km), czerwony: Sokolica – Krowiarki (3,1 km) i zielony: Zawoja Markowa – Markowe Rówienki – Górny Płaj (2,2 km).


NA ŻYWO


Zobaczprognozę pogody.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto