Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce jedyny orzeł bielik amerykański mieszka w Ustroniu

wojciech trzcionka
Reagan jeszcze nie ma typowego upierzenia bielików amerykańskich - śnieżnobiałej 
głowy i ogona. - Musimy poczekać do przyszłego roku. Orły późno dojrzewają - mówi sokolnik Tomasz Zawadzak.  wojciech trzcionka
Reagan jeszcze nie ma typowego upierzenia bielików amerykańskich - śnieżnobiałej głowy i ogona. - Musimy poczekać do przyszłego roku. Orły późno dojrzewają - mówi sokolnik Tomasz Zawadzak. wojciech trzcionka
Jest herbowym symbolem Stanów Zjednoczonych. Ma go niewiele ogrodów zoologicznych w Europie. W Polsce jedyny orzeł bielik amerykański mieszka w Leśnym Parku Niespodzianek. Już niedługo będzie go można zobaczyć w locie.

Jest herbowym symbolem Stanów Zjednoczonych. Ma go niewiele ogrodów zoologicznych w Europie. W Polsce jedyny orzeł bielik amerykański mieszka w Leśnym Parku Niespodzianek. Już niedługo będzie go można zobaczyć w locie.


Wychowany w Niemczech

Czteroletni orzeł przyjechał z parku w Niemczech. Był ostatnim klientem Urzędu Celnego w Cieszynie przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

W Ustroniu sokolnicy wołają na niego Reagan. Dlaczego? Jest potomkiem pary bielików, które do Europy trafiły w latach 80. Przywiózł je wtedy sam prezydent USA Ronald Reagan.
- To jedyny orzeł bielik amerykański w Polsce. W Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie jest tylko jego dalszy i większy kuzyn orzeł bielik kamczacki - wyjaśnia Paweł Machnowski, szef parku.


Nie lubi psów

Orzeł jest piękny, dostojny. W ludziach odwiedzających park wzbudza podziw i respekt. Na razie nie bierze udziału w pokazach sokolniczych, ale się do nich intensywnie przygotowuje. - Rozpiętość skrzydeł wynosi 2,5 metra, długość ciała to metr, a waga 4 kilogramy, więc ręka trochę boli, gdy się go trzyma. Dobrze, że to nie samica, która może ważyć nawet do 7 kilogramów - wyjaśnia sokolnik Tomasz Zawadzak.

W naturze bielik amerykański występuje tylko w Ameryce Północnej. Żyje nawet 50 lat. Trzyma się blisko wody. Żywi głównie rybami albo ptakami wodnymi. Buduje wielkie gniazda. Jest bardzo aktywnym ptakiem o ogromnych ambicjach lotnych. Regan też potrafi latać daleko i wysoko. Nie przepada za to za głaskaniem i psami. Dziób ma potężny, hakowaty, więc trzeba uważać, gdy się do nigo zbliżamy.

- To największy ptak w naszym parku. Za każdym razem, gdy go trzymam, to serce mi szybciej bije. Jeżeli uda nam się go nauczyć, żeby wzbijał się w powietrze, a potem lądował na rękawicy, to pokazy będą jeszcze bardziej niesamowite - zachwyca się sokolnik.


Sowa Pottera

Do parku trafiły też ostatnio inne ptaki. Same samce - orzeł stepowy, jastrząb harrisa, myszołów rdzawosterny oraz roczna sowa śnieżna. - Taka sama występowała w filmie "Harry Potter" - mówi Paweł Machnowski.

W parku na stoku Równicy mieszka już ponad dwadzieścia drapieżnych ptaków. Większość z nich bierze udział w codziennych pokazach.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto