Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rybnickich urzędach nie zobaczymy już plastiku

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Rybnik to kolejne miasto w województwie śląskim, które odchodzi od stosowania jednorazowych, szkodliwych plastików w swoich jednostkach. Wcześniej, na takie rozwiązania zdecydował się magistrat Metropolii i Urząd Miejski w Sosnowcu.

Jednorazowe plastikowe sztućce, kubki czy talerzyki znikają z rybnickich urzędów - tak wynika z przegłosowanej w listopadzie uchwały Rady Miasta. W urzędach nie zobaczymy toreb, siatek i reklamówek z tworzywa, a miasto ma zrezygnować z zamawiania plastikowych butelek z wodą oraz zweryfikować firmy cateringowe, które podają jedzenie w jednorazowych naczyniach. Jak informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM_w Rybniku, choć nie da się wyeliminować plastiku z dnia na dzień, to kropla drąży skałę, a działania te mają również zwiększać świadomość ludzi dot. szkodliwości tworzyw sztucznych.

– To, co zostało zakupione będzie zużyte, ale nowe kubki czy talerzyki będą papierowe, butelki szklane, rozważamy też podawanie w urzędzie wody z kranu, ponieważ woda z rybnickich wodociągów jest zdatna do picia. Chodzi o to, by zastanowić się czy rzeczywiście 50 tysięcy plastikowych kubków zużywanych do tej pory w urzędzie w ciągu roku rzeczywiście jest potrzebne – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Rybnik nie jest jedyny, który rezygnuje z korzystania z plastiku. Pod koniec maja br. pracownicy urzędu Górnośląsko--Zagłębiowskiej Metropolii również odeszli od szkodliwych tworzyw sztucznych. Oprócz naczyń i sztućców, GZM zapowiedziało zmianę plastikowych gadżetów i materiałów promocyjnych na takie, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości mogą być powtórnie wykorzystane.

Pierwszym miastem w województwie śląskim, które podjęło takie kroki, był Sosnowiec. W czerwcu 2019 postanowiono wyrzucić z murów Urzędu oraz spółek i jednostek podległych niedobry plastik. – Jeśli chodzi o napoje, to butelki PET zastąpiły opakowania szklane zwrotne. Plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę zostały zastąpione przez papierowe. Również Sosnowieckie Wodociągi, które w najbardziej upalne dni ustawiają swój saturator na mieście, stosują kubki papierowe. Naszej akcji towarzyszy również ustawianie automatów, które przyjmują plastikowe opakowania. Jeden z nich stoi właśnie w UM i cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale również pracowników, którzy z domu przynoszą butelki PET. W sumie mamy 8 automatów, do których w tym roku wrzucono ok. 130 tys. plastikowych butelek - informuje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Urzędów pozbywających się szkodliwych tworzyw sztucznych będzie coraz więcej. Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętym w maju przez Radę Europy prawem, od 2021 roku kraje członkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku, które mogą mieć swoje bardziej ekologiczne zamienniki. Chodzi tu przede wszystkim o patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki czy polistyrenowe pojemniki na żywność. Dyrektywa nakłada również obowiązek recyklingu plastikowych butelek do pojemności trzech litrów oraz ogólne ograniczenie ich stosowania.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto