MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabłocie: Solanka w Zabłociu znów będzie służyć ludziom.

Witold Kożdoń
Po latach przerwy słynna solanka z Zabłocia ponownie zaczyna służyć ludziom. Kilka znanych polskich wytwórni wykorzystuje ją m.in. do wzbogacania własnych wód mineralnych. - Solanka jest rozcieńczana 700-800 razy po to, by woda mineralna zawierała około 150 mikrogramów jodu, czyli tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek - mówi Bogusław Goik, współwłaściciel solankowego odwiertu w Zabłociu.

Przedsiębiorcy z Jastrzębia-Zdroju dysponują najnowszymi wynikami badań zabłockiej solanki, z których wynika, że nadaje się ona nie tylko do inhalacji czy kąpieli, ale także do uzupełniania niedoboru jodu w organizmie. - Doktor farmacji Teresa Latour przeanalizowała 30 lat badań nad naszą solanką. Wieloletnie analizy dały całościowy obraz o naszej solance. Okazuje się, że nie ma w niej metali ciężkich i innych substancji szkodliwych, jest za to największa na świecie zawartość jodu - mówi Goik.
Właściciele zabłockiego odwiertu otrzymali 20-letnią koncesję na jego eksploatowanie. Teraz mają w planach jego modernizację. - Nie stać nas na milionowe inwestycje, ale metodą małych kroków próbujemy przywrócić solance z Zabłocia jej dawną świetność - mówi Goik.
O zaletach zabłockiej solanki przekonali się uczniowie w sąsiednim Chybiu. Za sprawą Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko-życie" w dwóch szkołach i jednym przedszkolu przeprowadzony został swoisty eksperyment. Przez sześć jesiennych i zimowych miesięcy specjalne pojemniki napełniane były solanką. - Gdy woda odparowała, uczniowie mieli w klasach namiastkę morza - tłumaczy Mieczysław Puzoń, prezes stowarzyszenia "Eko-życie"
Projektem zostały objęte dzieci, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chybiu. W efekcie tamtejsi uczniowie "łapali" infekcje rzadziej niż zwykle. - Nie dysponujemy wprawdzie żadną analizą zachorowalności młodzieży na grypę, ale nasze odczucie jest takie, że w okresach przejściowych uczniowie rzeczywiście rzadziej chorowali - mówi Mirosław Staniek, dyrektor chybskiej podstawówki.
Opinię tę potwierdza Puzoń, który przekonuje, że w szkołach, które nie zostały objęte programem, frekwencja uczniów była zimą dużo mniejsza.
- Na zeszłoroczny projekt pozyskaliśmy pieniądze z zewnątrz, nie mamy jednak środków, by go powtórzyć. Wiem, że zabłocką solanką zainteresowana jest szkoła w Mnichu. Chcielibyśmy jednak, by solanka trafiła do wszystkich szkół powiatu cieszyńskiego, bo wiadomo, że nasz region jest bardzo ubogi w jod - stwierdza Puzoń.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto