Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Święto Trzech Braci

JAK
Czerwiec za pasem, a więc najwyższy czas, by pomyśleć o corocznym Święcie Trzech Braci, które od wielu lat ma swoich zagorzałych zwolenników nie tylko wśród mieszkańców Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, ale także całego regionu. W tym roku odbędzie się już 22. edycja tej imprezy. Zazwyczaj atrakcji było pod dostatkiem i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Czy tym razem miasto także stanęło na wysokości zadania i przygotowało program, który usatysfakcjonuje ludzi w różnym wieku?

Trzydniowe święto rozpocznie się w piątek 15 czerwca na cieszyńskim rynku. Od godz. 16.00 będzie można posłuchać laureatów konkursu piosenki przedszkolnej "Z piosenką weselej". Trzy kwadranse później sprzed ratusza w kierunku mostu Przyjaźni wyruszy barwny korowód, bo o godz. 17.00 na moście zaplanowano spotkanie władz i mieszkańców Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna przy tradycyjnym cieszyńskim strudlu. Słodki poczęstunek na moście to już wieloletnia tradycja, która zostanie "okraszona" salwami armatnimi w wykonaniu członków Bractwa Kurkowego. Na piątkowy wieczór zaplanowano jeszcze dwie inne atrakcje: od godz.17.00 do 22.00 potrwa Cieszyńskie Studio Muzyki Rozrywkowej Władysława Wilczaka, podczas którego będzie można usłyszeć przeboje Breakout i nie tylko, a na zakończenie pierwszego dnia ŚTB wystąpi legendarny Perfect.
Sobotnia zabawa rozpocznie się już o godz. 15.00 na cieszyńskim rynku, gdzie do godz. 21.00 potrwają koncert finałowy Cieszyńskiej Ligi Talentów i Biesiada Polska. Punktualnie o godz. 21.00 na scenie powinien pojawić się Kabaret Pigwa, a po nim będzie można poszaleć na koncercie zespołu IRA. O północy rozpocznie się widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
Na ostatni dzień ŚTB miasto zaplanowało m.in. program dla dzieci (imprezy na rynku rozpoczną się już o godz. 13.00), później będzie można podziwiać laureatów cieszyńskiego konkursu tańca oraz Zespół Tańca Żydowskiego "Klezmer", a także Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Cieszyńska". Od godz. 17.30 do 20.30 publiczność będzie miała okazję posłuchać Orkiestry Dętej "Cieszynianka", a później światowych hitów muzycznych.
W ramach ŚTB przygotowano także trochę imprez towarzyszących. Z najciekawiej zapowiadających warto wymienić: konkurs czytelniczy "Cieszyniacy czytają dzieciom" w Bibliotece Miejskiej (15 czerwca, godz. 10.00), pokazy taneczne Centrum Tańca i Ruchu Impulso na rynku, wystawę fotografii Karola Franka "Warsztaty fotograficzne Śląska Cieszyńskiego" w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wystawę laureatów 7. edycji konkursu "Śląska rzecz" w Oranżerii Zamku Cieszyn oraz wesołe miasteczko dla dzieci, które pojawi się na StarymTargu.

Spotkanie braci

Legenda głosi, iż Cieszyn został założony w 810 roku przez trzech braci - Bolka, Leszka i Cieszka, synów polskiego króla Leszka III. Nie jest znany okres, w jakim powstało podanie o założeniu Cieszyna, wielu historyków wskazuje że mogło ono powstać w połowie XIX wieku, po okresie Wiosny Ludów, w środowisku polskich działaczy narodowych na Śląsku Cieszyńskim. Dlatego za symboliczną datę powstania miasta, zgodnie z powyższym podaniem, przyjmuje się rok 810. W rzeczywistości data powstania miasta trudna jest do ustalenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto