Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika Mniejsza w Hałcnowie: pierwsza taka w diecezji bielsko-żywieckiej

Łukasz Klimaniec
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w bielskim Hałcnowie w sobotę zostanie ogłoszone bazyliką mniejszą - pierwszą w Beskidach. To historyczny moment dla całej diecezji.

Nawet pięciu tysięcy pielgrzymów spodziewają się organizatorzy sobotniej uroczystości w bielskim Hałcnowie. Tego dnia o g. 11.00 w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej nuncjusz apostolski, abp Celestino Migliore, ogłosi nadanie hałcnowskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej, pierwszej w historii diecezji bielsko-żywieckiej.
- To wyjątkowa chwila, historyczna dla naszej parafii i zarazem jeden z najważniejszych dni w diecezji bielsko-żywieckiej - mówi ks. Stanisław Morawa, proboszcz hałcnowskiej parafii.

Pomysł starań o godność bazyliki mniejszej pojawił się kilka lat temu, gdy sanktuarium było remontowane. Argumentów było kilka. Najważniejszy to taki, że sanktuarium w Hałcnowie to szczególne miejsce, do którego pielgrzymuje wiele osób. Gdy na czele diecezji stanął bp Roman Pindel, parafia w Hałcnowie wystąpiła do niego z taką inicjatywą. Rozpoczął się proces przygotowań - pozytywne decyzje biskupa i zgoda Konferencji Episkopatu Polski pozwoliły zwrócić się do Stolicy Apostolskiej. W efekcie rok temu, 28 sierpnia, zapadła decyzja o przyznaniu hałcnowskiemu kościołowi godności bazyliki mniejszej. Ale oficjalnie ta decyzja zostanie ogłoszona w najbliższą sobotę.

W Hałcnowie wszystko już zapięte na ostatni guzik. Na murach kościoła znajdzie się tablica informująca o bazylice mniejszej, o wydarzeniu będzie przypominał wybity medal okolicznościowy, a pielgrzymi w sobotę otrzymają ufundowane przez skoczowską firmę kapelusze z plakietką o uroczystości. Około 1,5 tys. osób znajdzie miejsca w ustawionych 250 ławkach, a ci, którzy nie zdołają zobaczyć ołtarza, będą mogli śledzić przebieg uroczystości na telebimie.

Słynąca łaskami figura Matki Bożej Bolesnej otrzyma natomiast nową suknię, którą przez dwa miesiące przygotowywała Jadwiga Jurasz z Przybędzy. Haftem szaty w stylu góralskim zajmowała się Krystyna Bargiel z Wieprza.

- Zaproponowaliśmy kolor szafirowy na aksamicie. Proponowaliśmy sukno, ale aksamit jest szlachetniejszy. Na ornacie wyhaftowaliśmy nasze polskie kwiaty - mówiła wczoraj Jadwiga Jurasz, prezentując w hałcnowskiej parafii okazałą szatę.

Sobotnie wydarzenie oznacza spore utrudnienia w ruchu w bielskiej dzielnicy. Od 8.00 do 16.00 zostanie zamknięta ul. Wyzwolenia od ronda na skrzyżowaniu z ulicami Hałcnowską i Janowicką do skrzyżowania z ul. Zagrody. Dla kierowców wyznaczono objazd ulicą Witosa. Pielgrzymi, którzy wybierają się na uroczystość samochodami, proszeni są o włożenie za przednią szybę białej kartki A4.

W sobotniej uroczystości wezmą udział biskupi z diecezji bielsko-żywieckiej: Roman Pindel, Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy oraz metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wystosował list do uczestników uroczystości. Biskup kielecki zapowiedział udział swojego przedstawiciela.

Na czas uroczystości łaskami słynąca Pieta zostanie wcześniej wyjęta z ołtarza głównego. W procesji inaugurującej Mszę św. zostanie wyniesiona z kościoła i umieszczona przy ołtarzu polowym. Procesja wyjścia zatrzyma ma się przy głównej bramie kościoła, gdzie nastąpi (jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św.) odsłonięcie tablicy informującej o tytule Bazyliki Mniejszej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
10:00 Nabożeństwo czuwania
11:00 Msza św.
12:30 zakończenie Mszy św.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto